58 sterdam, en Sion Luz, die dit beroep te Dordrecht uitoefende12. Hij deed hetzelfde met zijn huis aan de Oude Gracht nabij de Gasthuisstraat13 en vertrok daarna als „tafelhouder" naar Gouda. Weliswaar probeerde hij in 1593 terug te keren en een schadevergoeding te krijgen, maar na een proces met de Stad moest hij het opgeven 14. Men was blij van hem af te zijn, omdat hij als een speler en gokker bekend stond, die zich met allerlei onoirbare transacties had bezig gehouden. Mevrouw J. M. Sterck-Proot, die een belangwekkend artikel over de Lombarden in de Nederlanden schreef, waaraan ik verschillende bijzonderheden ontleen, vergist zich, als zij zegt, dat Maximiliaan Laignier de Bank van Lening in 1585 pachtte 15. Het was, zoals wij gezien hebben, zijn vader Jean Laignier, die vier jaar later ook het deel van Luz in handen kreeg 16. Pas in de octrooien van 31 december 1593 en 16 april 1599 wordt hij opgevolgd door zijn oudste zoon Maximiliaan Laignier17, die in 1562 te Rijssel geboren was en met Catharina Goubeau huwde. Samen met zijn zwager André Mahieu kon hij het huizenbezit aan de Oude Gracht niet allen uitbreiden, maar ook een kostbare verbouwing doen ondergaan. Niet minder dan vier huizen naast elkaar behoorden hun toe. Toch kochten zij op 15 sep tember 1617 van Pieter Henricksz. lakenkoper en Barent Roelofsz. voor hun bedrijf een apart gebouw in de Kleine Houtstraat nabij de Gortesteeg 18, dat zij met een vleugel uitbreidden. Vermoedelijk hangt dit samen met een streven naar deftig heid. Door hun voorspoedige lommerdwerkzaamheden waren Laignier en Mahieu rijk geworden, doch nu wilden zij door dringen in de aristocratie. Bedrijf en woning moesten daarom gescheiden worden. In 1618 kocht de eerste de buitenplaats Leeuwendaal te Rijswijk. Zijn weduwe, Catharina Goubeau, kocht in 1626 de Voor- en Achterkoekoek te Aerdenhout, die in 1641 werd verkocht aan Cornells van der Wielen. Zij kon zich dit bezit verwerven omdat zij samen met haar zoon Jan en haar dochters na het overlijden van haar man in 1629 het octrooi voor 10.000 pond's jaars had overgenomen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 60