59 Van de drie dochters zou Janette in 1636 huwen met Cor nells Ormea, die te Haarlem eerst bediende van de Bank van Lening geweest was. Cornelis Ormea stamde zelf als tweede zoon van Scipio Ormea, tafelhouder te Den Briel, uit een aanzienlijk geslacht van Lombarden. In 1642 kocht hij voor f28000.het derde part in het Haarlemse octrooi. Hij maakte veel winst, want uit allerlei notariële acten blijkt, hoe hij zijn clientèle het vel over de oren wist te halen. De gebruikelijke rente was 33% 's jaars. Het is dan ook geen wonder, dat wij in zijn boedelscheiding, naast drie huizen op de Oude Gracht, één op de Grote Markt (de tegenwoordige Hoofdwacht), een herenhuis met boeren woning in De Rijp en de Voorkoekoek die hij in 1652 had teruggekocht, niet minder dan 122 obligaties tot een gezamen lijke waarde van f250.000,vinden. Zijn octrooi werd echter reeds in 1659 voor f87.000,afgekocht, zodat toen zijn rijkste bron van inkomsten was afgesneden. Nu komen wij toe aan het volgende punt van ons onder zoek: de geschiedenis van het gebouw in de Kleine Hout straat, voordat het in 1617 Bank van Lening werd. Laten wij zien hoe verre wij terug kunnen komen aan de hand van de transportregisters. In hetzelfde jaar, waarin zij het verkochten, hadden Pieter Henricsz. en Barent Roelofsz. het op 4 februari gekocht van Griete Claes Boelendr.19, die het op haar beurt verworven had van burgemeester Maerten Ruychaver. Het huis strekte zich op dat moment nog uit van de Gortesteeg tot de Oude Gracht, doch op 10 mei 1617 deden zij het aan de Oude Gracht grenzende deel, nu een kruidenierswinkel, over aan de schilder Frans Pietersz. Grebber en Cornelis Gerritsz. Quaeckel 20. Als verdere belending wordt opgegeven ,,het huis van Pater Lauwerensz. za.". Zou zo het verhaal over het „priesterkamertje" in de Bank van Lening in de wereld gekomen zijn? Al is het nu erg vervallen, toch is het nog steeds een indruk wekkend gebouw, dat in overeenstemming geweest moet zijn met de maatschappelijke positie van de bewoners. Maerten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 61