60 Ruychaver, zoon van Mr. Willem Jacobsz. Ruychaver, in 1543 schepen van Haarlem, en van Geurte Pouwelsdr., dochter van Pouwel Gerritsz. en van Ermgart Martsdr., stamde van vaders - en moederszijde af van Haarlemse families, die aan de kant van de opstand stonden. Nicolaas Ruychaver, de bekende Watergeuzenkapitein, was een broer van hem, terwijl Maerten ook verwant was met Kenau Simonsdr. (Hasselaer) en Pieter Dirksz. Hasselaer, die tijdens het beleg van Haarlem door de Spanjaarden ver maardheid verwierven. Familieverhoudingen blijken vaak bepalend voor politieke partijkeuze te zijn. Tevens zien we, hoe reeds voor het begin van de Tachtigjarige Oorlog de latere regeringsgeslachten nauw verzwagerd waren. Het latere verloop van ons verhaal zal nog talrijke bewijzen daarvan brengen. Maerten Willemsz. Ruychaver was zelf gehuwd met Alida van der Laen, dochter van Nicolaes Gerritsz. van der Laen, de bekende president-burgemeester van Haarlem tijdens het beleg, en diens eerste echtgenote Anna Albert Boelens. Hij kocht het huis op 10 december 1594 van de weduwe en derde echtgenote van zijn schoonvader, Jozina van Kerckwerve. Nicolaes van der Laen was brouwer en voor het 16de eeuwse Haarlem zeer gegoed. Als man van grote godsdienstige ver draagzaamheid, die in 1566 samen met zijn vriend Coornhert te Haarlem de beeldenstorm belette, was hij na het beleg als lid van de Landraad en na 1577 van het Haarlemse stadsbestuur één van de voornaamste medewerkers van Willem van Oranje. Hij had grote invloed op de definitieve regeling van de schadevergoeding voor de tijdens het beleg geleden verliezen, waardoor Haarlem grote voordelen ver kreeg. Hij Nicolaas van der Laen had het huis op 1 april 1566 gekocht van de kinderen van Gerrit Steffensz. 24, geboren ca 1484 en overleden in 1563, jaren lang burgemeester van Haarlem. Deze laatste, zoon van Frans Gerritsz. van Wissen en Maria Claesdr. van Adrichem, voluit vernoemd naar zijn grootvader Gerrit Steffensz. van Wissen, was voor de tweede

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 62