63 Hout, waar men aanvankelijk in het „Nuwe Cloester" gevestigd was, dat dus in 1312 aan de Orde van St. Jan was overgegaan, en waar nog later een stuk land, genaamd „der Tempelen KerckhofF", eigendom was van de Commanderij van St. Jan, verhuizen naar een nieuwe vorstelijke woning aan de St. Jansstraat, waaraan in 1317/T8 de nog bestaande kerk toegevoegd werd 38. Het huidige Ned. Herv. diaconie huis bevat nog resten van de kloostergebouwen. Eén vraag blijft evenwel nog: hoe is de foutieve overlevering ten aanzien van het bestaan van een Tempelierenklooster in de Hout ontstaan? Er is immers geen stichtingsoorkonde aanwezig, want in het cartularium van St. Jan is alleen een afschrift van de Pauselijke bul betreffende de opheffing van de Tempelierenorde opgenomen. De verklaring zal wel zijn, dat de St. Jansorde ook wel Tempelorde heette, zodat met Tempelkerkhof is bedoeld St. Janskerkhof en niet kerkhof der Tempelieren, gelijk men later heeft gedacht. Joannis a Leydis, de prior van het Karmelietenklooster te Haarlem in het midden van de 15de eeuw, die niet uitmunt door betrouwbaarheid en kritische zin, spreekt voor de eerste maal over de „heren van den Tempeliers", welke door toe doen van Willem van Egmond naar de St. Jansheren over gingen. De Divisiekroniek nam dit woordelijk over, waarna Samuel Ampzing, Theodorus Schrevelius en Pieter Langen- dijk slaafs hetzelfde deden. Alleen G. W. van Oosten de Bruijn, C. de Koning en F. Allan lieten kritiek horen. C. J. Gonnet evenwel, die de stukken kende, bracht niet het geduld op de daarin vervatte gegevens naar behoren te verwerken. Hij liet zich meeslepen enige mondelinge overleveringen te volgen, zodat ook latere schrijvers nog over het Tempelieren klooster bij de Hout spreken. Een laatste opmerking moet mij nog van het hart. Bij de bestudering van het „Monasticon Batavum" is mij gebleken, hoeveel z.g. kloosterstichtingen van de Tempelieren als apocrief dienen te worden beschouwd, hetgeen mij door de Algemeen Rijksarchivaris Mr. H. Hardenberg werd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 65