67 HaarlemWijngaardstraat 15621582 Aanvankelijk had de kerkvorst zijn intrek genomen in het huis van Nicolaas van Castricum, die hij van vice-cureyt tot plebaan had verheven 2. Weldra echter moest hij ervaren, dat zijn wapenspreuk „Nemo expers hostis" (Niemand zonder vijand) op de eerste plaats hem zelf betrof. Een nicht van de plebaan, die hetzelfde huis bewoonde, had door haar gedrag ook de bisschop in opspraak gebracht, zodat deze zich ge noodzaakt zag zo spoedig mogelijk naar een andere woning uit te zien. Voor Haarlem met zijn 16 a 18000 inwoners, dat toentertijd geen woningnood kende, bleek dit geen pro bleem. In een der oudste straten, de Wijngaardstraat, waar in 1316 Jacob van Denemarken, bisschop van Zuda en vicaris-generaal van de bisschop van Utrecht, de vorstelijke commanderij van St.-Jan had doen optrekken 3, gevolgd door de thans nog bestaande kerk, stonden naast het gasthuis, in 1390 door Dirck de Roeper gesticht, twee huizen: het ene genaamd ,,de Proosdij", het andere het woonhuis van burge meester Nicolaas van der Laan. Aan beide percelen grensde met de achterzijde „De Bcllaert", waarvan het front in de Kruisstraat gelegen was 4. Dit gehele complex, eigendom van Nicolaas van der Laan, werd 12 december 1562 door Van Nieuwland gekocht. „De Bellaert" dankt zijn naam aan mr. Jacob Bellaert van Zierikzee, die als drukker in de tweede helft der 15de eeuw daar woonde en werkte. Dit pand was in oktober 1559 van Allart Willemsz. voor de som van 750 carolusguldens op Nicolaas van der Laan overgegaan5. Wat „de Proosdij" betreft, hier kunnen we slechts gissen. Misschien had er in vroegere jaren de proost van het St.-Jansconvent gewoond. Misschien ook niet en moet de naamsverklaring elders worden gezocht. Vast staat, dat dit huis in 1511 reeds als „de Proosdij" werd aangeduid. In dat jaar verkocht Gillis van Huessen uit naam van zijn vrouw Anna Pieter Wissendr. en haar twee zusters Margriet en Heyndrickje een recht derde deel van huis en erf, staande in de Wijngertstraet, geheten de proestye

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 69