68 aan meester Engbert Willemsz. Wissen voor honderd Rijnse guldens van 40 groten 't stuk 6. De Wissens behoorden tot de meest vooraanstaande katho lieke families van Haarlem. Dit oud-ridderlijk geslacht voerde, evenals Haarlem zelf, de legende van het ontstaan van hun wapen tot het beleg van Damiate terug, waar een hunner zich bijzonder zou hebben onderscheiden en van Frederik II deze keizerlijke beloning zou hebben ontvangen. Ook waren zij, evenals de Van Adrichems, met verschillende oud-adellijke geslachten verwant. Een grafzerk, afkomstig uit het koor der Minderbroederskerk, vermeldde, dat Hen drik Wissen Steffensz. door schenking van zijn goederen dit klooster had gesticht 8. Eenzelfde goede geest is ook de volgende geslachten steeds bijgebleven, zodat het niet te verwonderen valt, dat daaruit verscheidene priesters en reli gieuzen zijn voortgekomen. De twee zusters van Anna Pieter Wissendr., die in de transportakte van juni 1511 worden genoemd, nl. Margriet en Heyndrickje, waren beiden begijnen, de eerste zelfs meesteres, terwijl haar neef mr. Engbert, aan wie zij ,,de proosdy" verkochten, provisor was van Kennemerland 9. Hoelang deze daar heeft gewoond en wie de latere bezitters zijn geweest, kan, bij gebrek aan gegevens, niet worden nagegaan. Voor het eerst vinden we „de proosdij" weer genoemd in een uitvoerige akte van 12 december 1562, waarin Claesvan der Laen de proosdij, zijn daarnaast gelegen woning, vroeger eigendom van Thyman van Waveren 10, en „de Bellaert" verkoopt aan Nicolaas van Nieuwland, bisschop van Haarlem. Onder degenen, wier namen onafscheidelijk met de ge schiedenis van Haarlem zullen verbonden blijven, neemt Nicolaas van der Laan een zeer voorname plaats in. Van 1557, toen hij schepen werd, tot zijn dood in 1584, was hij een der invloedrijkste figuren in de stedelijke regering. Schrander, omzichtig en werkzaam, steeds er op bedacht de belangen der burgerij te dienen; behulpzaam en toegevend, maar ook standvastig in het weigeren, wanneer zijn plichts gevoel hem dat gebood. Hoewel een tegenstander van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 70