69 Spaans-Brusselse regeringspolitiek ging hij daarbij steeds met grote gematigdheid te werk. Aan hem komt de eer toe, door zijn diplomatieke tact en moedig optreden in 1566 de stad voor een beeldenstorm te hebben bewaard. Waar schijnlijk moet het hieraan vooral worden toegeschreven, dat hij na de overgave in 1573 niet behoorde tot de 57 burgers, die van het algemeen pardon werden uitgesloten n. Aan zijn onvermoeide werkzaamheid tenslotte was het te danken, dat de grote sluis te Spaarndam, in die dagen en vooral later van zulk een groot belang voor Haarlems bloei en welvaart, reeds vier jaren vóór het beleg was voltooid. Nicolaas van der Laan werd omstreeks 1515 te Haarlem geboren. Zijn vader Gerrit van der Laan behoorde tot een aanzienlijke Haarlemse familie; zijn moeder was Bouwen Aelbrechtsdr. 12 Zelf trouwde hij op 27-jarige leeftijd met Anna Boelens uit Amsterdam. Deze schonk hem twee zoons, Gerrit en Nicolaas, en even zovele dochters, Alida en Maria. Maar reeds spoedig daarna kwam de dood het huiselijk geluk verstoren'. 11 juni 1551 stierf de moeder, toen het oudste kind nauwelijks 10 jaar was. Uit het tweede huwelijk met Anna van Schooten werd nog een dochter geboren, die met mr. Arthur van Berckenrode in de echt werd verbonden. Nauwelijks 45 jaar oud, trouwde hij in 1561 voor de derde maal met Josyne van Kerckwerve, 10 oktober 1517 te Brielle geboren, dochter van Jan Cornelisz. van Kerckwerve raad en rentmeester-generaal van Voorne en Jeanne van Burch- vliet13. Dit derde huwelijk bleef kinderloos. Tussen de jaren 1560 en 1584 was Van der Laan zesmaal president-burge meester en tevens thesaurier-generaal van de stedelijke financiën. In 1575 werd hij, als een der meest op de voorgrond tredende vertrouwensmannen van de Prins, met belangrijke functies in het algemeen landsbestuur bekleed. Hij overleed te Haarlem in de ouderdom van ongeveer 68 jaar en werd in de aloude St.-Baaf achter het koor begraven. 6000 carolusguldens voor drie huizen was de prijs die de bisschop aan Nicolaas van der Laan moest betalen en wel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 71