75 officieren, op eene wijze met hunnen rang overeenstemmende, te huisvesten" 22. Dr. A. H. L. Hensen tekent hierbij aan: „op de plek is thans het paleis van justitie gebouwd" 23. Allan beschrijft de ligging aldus: „Dat groote hooge ge bouw (St.-Janstraat) aan onze rechterhand, thans de meest bevolkte stads-armenschool, letter C„ hoofdonderwijzer J. Moerbeek, waar ongeveer een duizendtal kinderen kosteloos onderwijs ontvangen, was vroeger het Bisschoppelijk paleis. Nicolaas van Nieuwland, de eerste Bisschop van Haarlem, zoowel als zijn opvolger Godefriedus van Mierlo, hebben hier gewoond" 24. Toen zaterdag 27 mei 1893 het huis van notaris A. Merens (Jansstraat 79) in de „Gouden Leeuw" werd geveild, gelukte het de commissie van het bisschoppelijk museum dit gebouw voor f 15.965,aan te kopen. Een beroep op de offervaardig heid der katholieken van het bisdom werd rijkelijk beant woord, „omdat dit huis in de katholieke tijd werd bewoond door Godfried van Mierlo, de laatste bisschop van Haarlem (f 1587)" 25. Uit verschillende transporten blijkt, dat het zesde huis van de Markt en het bisschoppelijk museum identiek zijn en dat de drie daaraan grenzende smalle panden later tot één huis, de stadsarmenschool, zijn verbouwd. In 1887 werd deze school gesloopt, om plaats te maken voor het paleis van justitie. Hensen heeft dus in zijn aantekening een verkeerd spoor gevolgd. M.i. moet worden aangenomen, dat de eerste bisschoppen nóch op de plaats van het tegenwoordige museum, nóch in een der drie aangrenzende smalle huizen hebben gewoond. In het gemeentearchief is in de transportregisters een nauw keurig onderzoek ingesteld naar de overdrachten, welke tussen 1560 en 1582 hebben plaatsgehad. In dit tijdsbestek is echter geen enkel huis in de Jansstraat aan Nicolaas van Nieuwland of aan Govert van Mierlo in eigendom over gedragen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 77