80 verblijf te Sassenheim had gevestigd. Tevens deed hij op diezelfde dag aan de geestelijkheid van het bisdom een brief uitgaan met dezelfde mededeling er aan toevoegend: „Ik verlang, dat de eerwaarde heren geestelijken mij hun brieven steeds onder kruisband zenden, hun naam en hoedanigheid op die kruisband schrijven, want dan ontvang ik de brieven kosteloos". Met de bisschop namen nog vier personen in dit nieuwe verblijf hun intrek: Willem Karei van de Linden, secretaris; Johanna Maria de Lorijnse en Hendrica Sloer, dienstboden, en tenslotte Johannes Antonius Moet, bediende. Nadat mgr. Belgrado 29 april 1853 aan het departement van eredienst had bericht, dat zijn vice-superioraat geëindigd was, kreeg Van de Linden de 5de mei opdracht de archieven te splitsen en deze aan de bisdommen Utrecht en Haarlem over te dragen. Dit omvangrijke werk moest op de laatste dag der maand voltooid zijn. Wie was Van de Linden? Hagenaar van geboorte; 25 maart 1844 te Rome priester gewijd, nadat hij zijn studie aan het college van de Propaganda had vol tooid; sinds 22 november van datzelfde jaar secretaris van het vice-superioraat, maar geen vriend van Belgrado. 20 mei schreef deze aan mgr. Van Vree: „Mr. Van de Linden a trouvé bon de passer ses vacances dans ma maison, oü il se trouve encore ce moment, quoique il ne travaille pas pour moi". Natuurlijk heeft de bisschop hem hierover onder houden, maar uit zijn antwoord blijkt overduidelijk, dat archieven splitsen en vakantie houden nu juist geen syno niemen zijn32. Vier dagen later luidde het advies: „II me semble, que pour lui il n'y aura d'autre provision que la place d'aumonier dans une maison religieuse". Zoals te verwachten was, benoemde de bisschop Van de Linden tot secretaris. 4 juni aanvaardde hij zijn nieuwe taak. Het zeer vele werk, dat in den beginne ook door de secretaris moest worden verzet, had tot gevolg, dat binnen een jaar zijn zenuwgestel dusdanig was geschokt, dat eervol ontslag noodzakelijk bleek. Hij kreeg de titel van „kapelaan van de bisschop". Daar zijn toestand steeds verergerde, moest hij in een psychiatrische inrichting te 's-Hertogenbosch worden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 82