81 verpleegd. Hij overleed in het moederhuis der zusters Fran ciscanessen te Veghel. Zijn opvolger Henricus Schlüter kon zijn gelukkige kape- laanstijd te Leiden maar niet vergeten. Na drie jaren tever geefs te hebben gepoogd zich aan te passen, keerde hij als kapelaan van „de Duif" in de zielzorg terug. Ook omtrent dit huis heeft zich in de loop der tijden een legende gevormd. Tussen de jaren 1910 en 1920 had in Sassenheim de mening post gevat, dat de eerste bisschop van Haarlem zou hebben gewoond in de villa „Het West-end", tegenover de kerk gelegen. Deze werd echter 7 maart 1866, uit de nalatenschap van Sara Bucaille, die dit huis had be woond, tegelijk met de overplaats van „Het Koningshuis" door het kerkbestuur gekocht. In deze overplaats verrees de nieuwe kerk, welke 5 oktober 1870 door mgr. G. P. Wilmer werd geconsacreerd. 33 „Het West-end" heeft van 1870 1887 dienst gedaan als pastorie. Uit een primitieve situatie-tekening, welke zich in het parochiaal archief te Sassenheim bevindt, mag men besluiten, dat „het bisschoppelijk paleis" is gesloopt, vóórdat de oude schuilkerk en pastorie voor afbraak werden verkocht. Haarlem'. Grote Houtstraat 18551859 Nog hetzelfde jaar 1853 dacht mgr. Van Vree er over, zijn kerkelijke residentie naar Haarlem over te brengen en alleen de burgerlijke, volgens bovengenoemd besluit, te Sassenheim te laten. „Wat mijn eventueel verhuizen naar Haarlem betreft", schrijft hij aan de aartsbisschop, „Lighten- velt schijnt te geloven, dat dit zachtkens voorbereid, metter tijd zal kunnen plaats hebben. Ik ga dientengevolge last geven, om onder een verbloemde naam, rond te zien naar een goede woning. Op dit ogenblik is er, naar ik verneem, een te verkrijgen tegen een zeer billijke prijs" 34. De woning door de bisschop bedoeld, een dubbel herenhuis met tuin en vrije uitgang in de Gierstraat, was gelegen aan de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 83