83 groothandel in linnen en damast, te Haarlem, en Maria Malefijt uit Bloemendaal 38. Hij was toen 31 jaar oud. Zijn eerste vrouw Hester Barnaart, met wie hij slechts zes jaar was gehuwd geweest, was 4 september 1761 overleden. Der tien jaren heeft het gezin in de Grote Houtstraat gewoond. Alleen des zomers verbleef men op,, De Rijp", voor welks uitbreiding en verfraaiing Philips Kops zich vele offers heeft getroost. 20 augustus 1763 maakte Kops zijn testament voor notaris Nicolaas Gallé. Daarin werden zijn echtgenote, voordochtertje Maria Kops en kind of kinderen uit zijn tegenwoordig huwelijk met Josina ten Gate tot universele erfgenamen benoemd van al zijn bezittingen, met uitzondering van enige sieraden, die hem bijzonder dierbaar waren. „Zijn goud zakhorologie en desselfs rotting met een goude knop, de pourtraiten van zijn ouders, grootouders en van hem zelf, als ook het kerkboek met goude slooten, waarop de vier Evangelisten", werden afzonderlijk vermaakt39. Ook dit tweede huwelijk was niet gelukkig. Begin september 1766 stierf Josina ten Cate, nauwelijks 24 jaar oud. Zij schonk hem drie kinderen, van wie de oudste vrij spoedig overleed. Een jaar later huwde hij voor de derde maal met Susanna Maria Verhamme, dochter van Abraham Verhamme en Elisabeth Looten. Zij was 7 november 1738 te Haarlem geboren. Dit huwelijk bleef kinderloos. De drie volgende transporten zijn alleen voor de volledig heid van belang. Bij zijn vertrek naar Amsterdam gaat het perceel 12 mei 1769 op zijn schoonouders Ten Cate-Malefijt over 40. Na de dood van vrouwe Maria Malefijt, in leven weduwe en geïnstitueerde erfgename van wijlen Isaac ten Cate (testament 14 april 1781) heeft het huis enige tijd leeggestaan, totdat hun zoon Isaac, gehuwd met Martha May, dochter van John May en Martha Naudin, het 6 april 1782 betrok41. Deze Isaac, koopman in hart en nieren, verkocht het met een zoet winstje van f 1.500.aan Goed schalk Kops, die er tot 1792 woonde 42. In dat jaar ging het aloude familiebezit in vreemde handen over. De 6de juni werd dit huis met nog twee daarnaast gelegen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 85