84 perceeltjes, uitkomende in een poort in de Gierstraat voor f20.000,eigendom van mr. Conrado Pestalozzi Camerling, hoofdschout der stad. Niet alleen de ligging van het perceel, maar ook de buren worden precies opgegeven: „Belend ten zuiden de weduwe Frans Walbeek, ten noorden Abraham Robijs, achterstrekkende aan Ysbrand Baartman en Garel Horneveld" 43. Waarschijnlijk vond hij de indeling niet doel matig, want ,,de twee laatstgenoemde huizen werden tot een keuken voor het eerstgemelde geapproprieerd en mitsdien daaraan geannexeerd". Veertien jaar bewoonde mr. Conrado dit grote huis. Daar hij ongehuwd was, benoemde hij zijn broer, mr. Daniël Jacobus Canter Camerling, tot enige erf genaam (testament 4 februari 1801) en 5 jaren later, 22 de cember 1806, werd dit pand bij brieve van registratie, uit gegeven ter secretarie der stad, te zijnen name gesteld. De nieuwe eigenaar was 21 september 1754 te Haarlem geboren, als zoon van mr. Daniël Jan Camerling, burgemees ter der stad, en Magdalena Adriana Canter Visscher. Zijn vurige patriottische gezindheid bracht hem in 1787 het lid maatschap van de commissie ter defensie van de provincie Holland en de stad Utrecht. In deze hoedanigheid heeft hij een werkzaam aandeel gehad in het aanhouden van prinses Wilhelmina bij de Goejanverwellesluis. Toen nog hetzelfde jaar (1787) het stadhouderlijk bewind met Pruisische bajonetten werd hersteld, moest vanzelf sprekend ook mr. Daniël zijn zetel in de vroedschap, die hij sinds 24 mei 1770 had bezet, aan anderen afstaan. Ook als ambteloos burger bleef hij te Haarlem wonen. Na de om wenteling van 1795 in ere hersteld, werd hij lid der munici- paliteit en een jaar later schout. In 1814 volgde zijn benoeming tot president van de rechtbank van eerste aanleg, welk ambt hij tot zijn dood, 24 oktober 1816, heeft bekleed 44. Aan vankelijk leek het als zou hij het voorbeeld van zijn broer volgen en vrijgezel blijven, maar op 36-jarige leeftijd ver anderde hij van inzicht en huwde met Petronella Maria Heshuysen. Het echtpaar vestigde zich op de hoek van de tweede Nieuwe Gracht, Jansweg wijk 6-63 6 45. Uit dit hu-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 86