85 welijk werden zeven dochters geboren; vier van haar stierven reeds op jeugdige leeftijd. Vanaf de eigendomsoverdracht had de familie Canter Camerling het huis in de Grote Houtstraat steeds verhuurd, maar bij de scheiding der nalatenschap tussen de drie zusters 1 juni 1820 verkochten zij dit pand voor f 10.000, aan Johannes Henricus Schmidt, in 1785 te Haarlem ge boren 46. Zijn vrouw Femia Perizonius was afkomstig uit Ilpendam, waar haar vader Antonius Johannes Perizonius enige jaren het ambt van gereformeerd predikant bekleedde. Na hun huwelijk vestigden zij zich aan de Oude Gracht wijk 3161 47. Maar toen in 1820 het huis in de Grote Hout straat hun eigendom was geworden, besloten zij het zelf te gaan bewonen. Johannes Schmidt was van alle markten thuis. Intendant van het Paviljoen in de Hout, oud-rentmeester der domeinen, deelhebber in de brouwerij „het Scheepje", brouwer en sinds 1831 burgemeester van Spaarnwoude, als opvolger van Jacob Kuyper, die 17 februari van dat jaar overleed. Het is moeilijk na te gaan, welk ambt onze burgemeester-brouwer het meest ter harte ging. Daar hij in Haarlem en niet in Spaarnwoude woonde, zou men mogen besluiten, dat zijn grootste belangstelling naar de brouwerij uitging. Deze brouwerij, een der oudste van Haarlem, dankte zijn naam „het Scheepje" aan zijn stichter Dirck Dircksz. den Ouden, die van beroep schipper was. Men kan nu nog in het voor malige woonhuis, Houtmarkt 7, daterend uit het einde der 17de eeuw, een gevelsteen zien, voorstellend een zeilend schip op zee, omgeven door ornamenten, waarboven in een medaillon God de Vader, daaronder: „Godt Bewaert het Schip" 48. Ook aan de achterzijde van het gebouw is een gevelsteen, waarop een zeilend schip, in de muur ingemetseld. 27 februari 1851 stierf burgemeester Schmidt. Zijn echt genote bleef alleen achter. Wel werd zij ter zijde gestaan door twee katholieke dienstboden, Anna Maria Ulsamer en Ber- nardina van Leeuwen, maar meermalen had zij de wens te kennen gegeven, kleiner te gaan wonen. Het was dit huis,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 87