86 waarop mgr. Van Vree in zijn brief van 27 december 1853 aan de aartsbisschop had gezinspeeld. Een grote voldoening dus voor beide partijen, toen reeds het volgend jaar ten over staan van notaris mr. H. A. F. D. van Meeuwen, het dubbel- huis en erve, met een tuin daarachter, gelegen in de Grote Houtstraat, kadastraal sectie C. no. 2001, ter grootte van zes roeden, twintig ellen, door mevr. Fernia Schmidt-Perizonius voor de som van f 10.700,aan het r.k. bisdom van Haarlem werd overgedragen 49. Ook mocht het de bisschop gelukken een daarbij aansluitend pand in de Gierstraat, wijk 4-762, kadastraal sectie C, no. 1987, ter grootte van zestig ellen, van de kantoorbediende Adrianus Knoop te kopen voor f2.400,50. De installatie nam verscheidene maanden in beslag. Het register van tijde lijke aanwezigen te Haarlem vermeldt: ,,15 juni 1855 ge vestigd Grote Houtstraat 4/84, Franciscus Jacobus van Vree, bisschop van Haarlem; Henricus Schlüter en Joannes Fran ciscus Vregt, secretarissen; Joannes Antonius Moet, huis bediende; Margaretha Stomp en Alida Wendrina te Winkel, dienstboden". Intussen hadden sommige dagbladen het bericht verspreid „dat de heer F. J. van Vree, bisschop van Haarlem, zijn zetel naar Haarlem overgebragt of wel zich te dier stede zou gevestigd hebben". Naar aanleiding van dit bericht verzocht de minister van justitie aan de commissaris des konings Van Ewijck een onderzoek naar de juistheid van deze bewering te willen instellen 51. Het antwoord van de bisschop luidde als volgt: 52 „Gaarne voldoende aan het verzoek van Uwe Excellentie heb ik de eer te melden, dat het bedoelde berigt, hetwelk ik zelf niet zonder groote bevreemding heb gelezen, onjuist en bezijden de waarheid is. Ter opheldering van hetgeen misschien tot het voormelde dagbladenberigt aanleiding heeft gegeven, neem ik de vrijheid hierbij te voegen, dat ik te Haarlem een huis heb, waarin ik tijdelijk verblijf houde, doch te Sassenheim, waar mijne bij Koninklijk besluit van 3 November 1853

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 88