93 Dirk (V) en Uthelhilda hebben één zoon Floris (II) en één dochter. Floris (II) tenslotte en zijn vrouw Petronella hebben drie zoons, Dirk, Floris, Simon, en één dochter. Zoals men ziet, is de opsomming wel zeer beknopt, en behalve Erlinda worden de namen van de dochters niet genoemd. Uit andere berichten blijkt, dat de namen van de graven, hun echtge noten en hun zoons juist zijn, zodat we mogen aannemen, dat het gedicht op juiste gegevens berust. Dat men echter in Egmond niet zo veel meer wist, blijkt uit het feit, dat de naam van de dochter van Floris I in latere tijden te Egmond onbekend is gebleven; pas Johannes de Beke, die omstreeks 1350 te Egmond werkte, noemt haar Mathilde. En dat is volkomen fout, want uit buitenlandse gegevens weten we, dat ze Berta heette en getrouwd is met en gescheiden van Filips I van Frankrijk (10601108). Er staat in de latijnse tekst: unam filiam, wat we vertalen met „één dochter", maar wat desnoods ook kan uitgelegd worden als: ,,'n dochter". Wij houden het echter maar aan het waarschijnlijkste, dus Floris II had één dochter. Nu hebben er in Egmond allerlei lijsten bestaan van lieden die goederen van de abdij in leen hadden, van schenkingen, door gelovigen gedaan voor het lezen van missen op hun sterfdag en nog meer, en van deze sterfdagen moet in Egmond nauwkeurig boek zijn gehouden. Men heeft dus de sterfdata van velen genoteerd, dus ook van de graven en hun familie leden, maar daar is slechts één stuk van bewaard, dat maar drie van deze familieleden bevat 6. Dit is dus onvolledig over geleverd, of er zijn nog een of meer andere dergelijke ka lendaria geweest; in ieder geval missen wij het voor ons belangrijkste deel. Gelukkig heeft de schrijver van de Tabula uit deze verloren bronnen veelvuldig geput. Ongelukkig vermeldt hij niet, waar hij alles vandaan heeft, en hij is er soms helemaal naast: de hierbovengenoemde koningin Berta noemt hij ook al in navolging van Beke, Machtildis, maar hij maakt haar bovendien nog tot een dochter van Dirk V. Nu is hij, gelukkig alweer, geen fantast, maar hij verzamelt met grote ijver; zelfs heeft hij na voltooiing van zijn werk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 95