94 nog latere toevoegingen gemaakt, die hij soms aan dezelfde bronnen schijnt te hebben ontleend. Voor deze uitvoerige inleiding vraag ik de geduldige lezer vergiffenis, maar het is noodzakelijk voor het verdere betoog. De Tabula noemt nu driemaal een Hadewig: 1. Floris (II) en Petronella hebben de volgende kinderen: Dirk, de opvolger, Floris (die wij de Zwarte plegen te noemen) f 26 oct. 1132, Simon, jong overleden op 7 nov. (zonder jaar: dit wijst op een kalendarium, waar natuurlijk alleen de datum van belang was); Hadewigis (blz. 53). 2. Hadewigis, non in Rijnsburg, dochter van Dirk VI en Sophia, met latere toevoeging: overleden 28 augustus 1167 (blz. 55). 3. Geheel later toegevoegd: Hathewidis, dochter van Floris, overleden 13 januari, begraven te Haarlem (blz. 58). Het staat onder een, ook later toegevoegd, bericht over Elisabeth, dochter van Floris en gravin Ada, dat is Floris III. Wij moeten dus aannemen, dat de schrijver van de Tabula haar als dochter van Floris III beschouwt, maar wij mogen twijfelen of hij dat terecht doet, want kennelijk wist hij niets meer dan dat ze de dochter van een Floris was 7. Wij hebben nog een getuige terzijde gelaten, nl. Johannes de Beke, die een eeuw eerder dan de schrijver van de Tabula Egmundana leefde en die de beschikking moet hebben gehad over dezelfde gegevens. Hij kent van Floris II dezelfde drie zoons en een dochter Hadewigis, van Dirk VI Hadewigis sanctimonialis (non), en noemt van Floris III vier zoons en vier dochters, waaronder geen die Hadewig heet. Dat wijst er temeer op, dat de Hathewidis, die de Tabula zonder het met zoveel woorden aan te duiden bij Floris III plaatst, daar ten onrechte staat. Zij zal dus de dochter van een andere Floris zijn en dus dezelfde als Hadewig die bij Floris II wordt genoemd. De naam is bij Floris II op zijn plaats. Hij was getrouwd met Petronella, dochter van graaf Dirk van Lotharingen en Hed- wig van Formbach, naar wie de oudste en in dit geval enige dochter moest worden vernoemd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 96