BUYTEN TWIST Een van de oudste berichten over het bleken in ons land betreft de duinstreek bij Haarlem. Al in het laatst der 15de eeuw wordt van de dorpen Tetterode (Overveen) en Ael- bertsbergh (Bloemendaal) gezegd dat de bevolking zich behalve met veeteelt en schelpkalkbranderij, bezig hield „met lyndelaecken te bleijken", een nering die een eeuw later tot grote ontwikkeling is gekomen door de immigratie van talrijke om den gelove opgejaagde Vlaamse en Brabantse blekers1. Enkelen van hen voerden hier het bleken van Cameryx doek in. Onder Bloemendaal was dat Le Jeune, in de Tetteroder ban Guillaume Bossu 2 wiens Franse voor naam naar goed Overveense zede al spoedig tot Gilliaem werd verhaspeld. Van Maiitgen Floris, vrouw van Symen Symonszn., koopt Bossu op 1 Mei 1622 een gedeelte van „een bleyckerije, huysingh, boomgaert ende landen onder Tetterode". Deze blekerij was gesitueerd in de laagte, direct achter (oostelijk van) het tegenwoordige herenhuis op „Buyten-Twist" (Bloemendaalseweg nr. 187). Gedurende de ganse 17de eeuw waarin men geleidelijk het gehele bedrijf in bezit weet te krijgen, blijft het van leden van het geslacht Bossu en van de aanverwante families Van Aelst, Meesz., Patijn, Vereecke (Van Eecke) en Voet. Rond de eeuwwisseling zijn eigenaren Abraham Voet, gehuwd met Marijtje Ger- ritsdr. Bossu, Cornelis van Aelst, echtgenoot van Josina van Eecke, en Hendrik van Eecke 3. Beide laatsten waren kinderen uit het eerste huwelijk van Marijtje Bossu en Willem van Eec ke. Zij verkopen op 26 maart 1707 aan Hendrik van Beeck hun „laeckenbleeckereij met syn huisinge, droogbergh 4 en tuyn, streckende van de bleeck van de heer kooper tot booven naer duyn toe tot aen de roode scheijsteen aldaer, sijnde staende en leggende in den banne van Tetrode, belendt ten Noyt is hier mensch gequelt met vinnigh tegenspreken. Jacob Cats, in: Ouderdom en Buyten-leven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 98