97 oosten den heer kooper, ten zuyden het landt toebehoorende de stadt Haerlem, ten westen de graeflijckheyts wildernis, ten noorden Lucas van Beeck". Hendrik van Beeck, zeer welgesteld koopman te Amsterdam, was daar in 1677/78 geboren als enig kind van Hendrick en van Aaltje Ansloo. Zijn familie behoorde tot de kring der Doopsgezinden. In 1702 was hij gehuwd met Debora van Vollenhoven, dochter van Jan en Vrouwtje Schols, en woonde toen op de Heeren gracht. Vier jaar na dode zijner echtgenote, trouwde hij in 1714 met Debora Schols, dubbele nicht zijner eerste vrouw. Met haar bewoonde hij aanvankelijk een huis op de Lelie gracht bij de Prinsengracht. Haar broeder Jacob Schols was in 1716 gehuwd met Maria Teyler. Ook de Van Beecks en de Teylers waren door meer dan één huwelijk verwant 5. Hendrik van Beeck bezat reeds een bleek, oostelijk palend aan zijn nieuwe acquisitie, zodat hij thans een belangrijk aaneenge sloten grondgebied in eigendom had tussen de Delft en de Bloemendaalseweg. De blekerij tegen het duin langs de Bloemendaalseweg werd verhuurd. Op de gronden van het achterliggend bedrijfje gaat hij een „thuyn" aanleggen. Dit rechthoekig grondstuk met de blekersbehuizing was naar 18de eeuwse opvatting voor het aanleggen van een „vermaeck- plaets" uitermate geschikt. Immers Pieter de la Court van der Voort leert in zijn boek over de „gelegentheid en omtrek in het algemeen" van buitenverblijven: ,,Dus komt mij de grond, die lang vierkant is, tot eenen goeden omtrek, het verkiezelijkste voor" 6. De allengs tot buitenplaats geworden „thuyn" was van de Bloemendaalseweg af bereikbaar langs een laan die „tegens duyn" begon waar nu de raster en schut ting staan die „Buyten Twist" scheiden van de overplaats van „Bloemenheuvel", vervolgens een eind in oostelijke richting liep om dan met een haakse bocht noordwaarts uit te komen bij het lage in U-vorm gebouwde huis, door Van Beeck tot zomerverblijf ingericht. In de twintiger jaren der eeuw had hij die laan een aanzien en een afwerking doen geven die in overeenstemming waren met de functie ervan. Het werk van afzanding en egalisatie en het voornemen tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 99