99 schijnlijk omdat het klassieke talen onderwijs veelal oudtijds op de universiteiten had thuis behoord. Want zowel in de „exacte vakken" als in de moderne talen was, althans in die dagen, het H.B.S.-onderricht hoger. In die talen moesten toen op het eindexamen vrije opstellen worden gemaakt. Vooral in die vroegere tijd voelden de gymnasium-knaapjes het gewicht van hun hoger onderwijs, op het knusse Prinsen hofpleintje stonden de gymnasiasten en de H.B.S.-sers ge scheiden te lummelen. Buiten de schoolbuurt was dat wel anders, zij voetbalden samen in de H.F.C. en in de donkere avonduren placht er nog wel eens een van mijn gymnasium vriendjes naar mijn huis te sluipen voor hulp bij zijn sommen. Hun H.O.-trots vermocht dat niet te knotten, slechte wiskunde-kennis leek hun veeleer juist een teken van dat hoger-zijn, zij gingen er wel eens prat op. Toch had het H.B.S.-vulgus een stille eerbied voor die school die toen nog totaal onontbeerlijk was voor het behalen van welke doctorsgraad dan ook. Ook onze eigen leraren met die graad kwamen er vandaan. De leraren Niet alleen Nolst Trenité, maar ook de andere leraren zullen, veel scherper nog dan dat vrolijke, onbezorgde scholier en volkje dat wij toen waren, wel hebben waargeno men dat zij in een soort tochtige ruïne zaten les te geven maar zij waren er, zo naar mijn herinnering ook al niets minder opgewekt of optimistisch onder. Het was, geloof ik een meesterlijke verzameling van leer krachten, de Haarlemse H.B.S. had over het gehele land een grote reputatie als een bij uitstek goede middelbare school. Het werd ons als leerlingen in die jaren al verteld, het zeer grote aantal z.g. „indische jongens" werd daarmee verklaard en wij waren in stilte trots op onze school. Onze leraren vonden wij grotendeels bejaarde, ernstige mannen, maar ik denk dat de oorzaak daarvan was dat de jeugd in die dagen op gans andere wijze de oudere generaties bekeek dan tegenwoordig.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 101