101 die zich ook op enigerlei Haarlems openbaar terrein heeft bewo gen, daarin wel vermeld staat met een beknopte necro logie. Dr. G. Nolst Trenité b.v. de Charivarius van de Groene Amster dammer, die zich buitendien door zijn schrijverij, ook voor het toneel, nogal eens in de schouwburg bewoog, medeoprichter en bestuurslid van de Haarlemse Dinervereniging op coöperatieve grondslag, was een Haarlemmer van betekenis geworden. Dr. G. Nolst Trenité Nolst Trenité om de rij nu maar eens met deze typische verhaarlemste figuur te openen of, zoals zijn gelijken hem korter noemden, Trenité, was misschien wel een van die leraren die voor ons, leerlingen, iets geheimzinnigs hadden. Geheimzinnig door zijn stille wezen, vermoedden wij in hem een grote geleerdheid ook al door het feit dat hij een zo uit eenlopende verscheidenheid van vakken doceerde als de z.g. staatswetenschappen en de Engelse taal. Die staatsweten schappen waren brokken geleerdheid waarvoor leerlingen van onze leeftijd (teenagers zou men tegenwoordig zeggen) misschien wel wat te jong waren, met name moge dat gelden van staathuishoudkunde, een van de moeilijkste terreinen van economische wetenschap. Nolst Trenité had ook een stille manier van lesgeven. Mis schien als gevolg van een hem nogal eens kwellend schild klier-defect sprak hij veelal zacht. Het klonk ook enigszins geaffecteerd, daarbij had hij de eigenaardige gewoonte af en toe hoorbaar met een soort lichte zuigtoon heel snel adem te halen door een van de mondhoeken. Zijn doceren ging met vrij eentonige stem zonder veel verheffingen, je moest als leerling maar zelf zorgen dat je er iets van opstak. Dat was vooral bij de staatswetenschappen het geval, bij het onderwijs in het Engels was hij nadrukkelijker, terecht uitgaande van het beginsel dat de leerling veel en voortdurend moet horen hoe de uitspraak in de vreemde taal moet zijn. Het proef- of repetitie-werk dat hij opgaf zag er altijd erg onschuldig uit, het leek gemakkelijk en was erg kort, meestal was, om het te maken, het gehele lesuur er niet eens voor nodig. Maar bij het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 103