Ill er een eigen spelling en formule-schrijfwijze op na hield. Het was natuurlijk eigenlijk ook Van Erp die daardoor de eenheid brak van de leerstof omdat wij op die manier geconfronteerd werden met de verplichting, ten gerieve van onze leraren, twee spellingen van onze taal te hanteren. Als klein voor proefje van de maar betrekkelijke juistheid van alle kennis was deze spellings-diversiteit misschien nog niet eens zo gek, onze jeugdige, stoere ongeschokte evenwichtigheid van geest kon zo iets trouwens zonder moeite verwerken, maar een ouderwetse negentiende eeuwse H.B.S.-directeur kon dat blijkbaar niet in het minst waarderen. Op het wiskunde-instituut van Dr. Brongersma waren de wiskundevakken vèruit toonaangevend voor de stand van de leerling, wie geen wiskunde-hoofd had behoorde op die school maar slecht thuis en werd dan ook toen niet zelden naar de eindklasse driejarige H.B.S. geloodst. Onvoldoende cijfers in de wiskundevakken waren vrijwel altijd „dodelijk" bij klasse-overgangen, mooie taalresultaten konden daarin geen redding brengen. Dr. Brongersma's opvolger, Ir. Van Mourik Broekman was al van dezelfde kracht, van hem stamt de uit lating dat eigenlijk maar ongeveer 5% van de leerlingen op die school thuis hoort, resp. zonder zwaar sukkelen het eind punt bereikt. Groot verschil met deze tijd was er in de besteding van vrij komende uren door ziekte van leraren. Wij kregen bij leraar- ontstentenis nooit vrij, de gebeurtenis was als spijbel-motief tegenover thuis voor ons onbruikbaar. Het werd ons ook nooit vooraf medegedeeld, zo'n uur werd altijd geruisloos een extra wiskunde-uur. Ir. Van Mourik Broekman gebruikte het om te repeteren of in te halen, was hij verhinderd dan kwam de „baas" zelf, die nooit iets anders wist te bedenken dan nog weer eens op andere wijze met ons het wezen van de wiskunde te benaderen. Dr. Brongersma was Fries, dat kon je horen als je er mee op de hoogte was. Als hij wat dicteerde en het woord „rijzen" kwam er in voor, dan antwoordde hij op een vraag van een scholier of het met „ij" of met „ei" was, dat hij dat had moeten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 113