137 nieuwe Duitse leraar J. H. Mulder. Ook Günther woonde er als vrijgezel blijkbaar op een étage, maar na zijn huwelijk trok ook hij Van Moerkerken woonde daar al in zijn eigen gebouwd huisnaar de Jordensstraat. Wij scholieren hebben nog het genoegen mogen beleven hem trots met een piepklein August Hermannetje aan een handje in de Grote Houtstraat te zien lopen. Schoolpsychologie De psychologie voor praktijkgebruik was in die vroegere tijd nog niet uitgevonden en kon dus ook nog geen fouten maken. Niet weinigen in het lerarencorps waren begaafd met scherpe kennis omtrent de jeugdpsyche en in staat zonder veel vergissingen prognoses te maken omtrent studie-aanleg, rekening houdende met vertroebelende omstandigheden als pubescentie, verlate speelsheid, huiselijke moeilijkheden en verstoringen enz. Het laatste woord over de beste manier om vreemde talen te leren zal nog wel niet gesproken zijn. Dat het Frans blijk baar altijd zoveel moeilijkheden biedt, is niet zo vreemd, alles aan die taal is anders, uitspraak, zinsbouw, schrijfwijze enz. Een taal om in de praktijk in totaal Franse omgeving te leren. Leraren zoeken hun heil, sommige (tevergeefs) in boekjes (met veel werkwoorden), andere in imitatie van de Franse praktijk-entourage. Dat laatste heeft ook voor vele leerlingen bezwaren, het vereist toch veel zelfstudie. Dat laatste, die praktijk-imitatie deed, blijkbaar zijn leven lang, E. A. W. Pauw Wie van die oude tijd is en aan Frans denkt, herinnert zich meestal meteen de vrijwel meest uitzonderlijke van alle leraren uit die periode, de leraar Frans E. A. W. Pauw. Misschien was Pauw wel een man die zijn roeping gemist had en die eigenlijk toneelspeler had moeten worden. Hij maakte nooit de indruk dat hij het echte leraren helemaal toegewijd was, terwijl hij er toch steeds mee bezig was ons

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 139