149 Dr. P. M. Heringa Ik heb in mijn tijd niet meer meegemaakt dat de stemming in dat opzicht omsloeg, toch begon er ook toen al iets te schemeren en het merkwaardige op die oude Haarlemse H.B.S. was ongetwijfeld dat het juist een van de alleroudste leraren is geweest die als eerste voor zijn vriendelijke gezind heid tegenover de sport uitkwam. Dat was Dr. P. M. Heringa, onze leraar natuurkunde, een man die in leeftijd helemaal niet zoveel verschilde van onze oude directeur Dr. Brongersma. Hij was het althans, die onze z.g. schoolvoetbalwedstrijden zeer demonstratief bezocht. Zelf was hij ook op zijn manier „sportsman", hij zwoer bij watersport d.w.z. roeien en bezat een soort oude reddingboot waarin hij ook wel eens leerlingen mee uit roeien nam. Je moest dan vooral hard werken in die loodzware boot. Ik schreef al hoe hij als mede-oprichter en zelfs initiatief nemer van de H.H.B.S.V. nog al eens vaak op de Zaterdag avonden kwam en zich met het wel en wee bemoeide. Hij en Trenité waren voor die vereniging de steunpilaren onder de leraren. Toch was hij in zekere zin een antieke figuur; dat hij op het historisch zo bekoorlijke Bakenessergrachtje woonde, behoorde daar bij. Zijn manier van lesgeven was rustig en helder. Hij liet voortdurend door over elk onderdeel van de natuurkunde honderden vraagstukken maken, gaf ons de kans niet ons te vergapen aan zijn attractieve apparaten en proefnemingen, alles resulteerde in hersenwerk, berekeningen, ergo toegepaste wiskunde. Bij hem heerste van nature een voorbeeldige orde. Op humoristische wijze wist hij aandacht te trekken voor zijn veelal kurkdroge sommetjes, niemand mocht bij hem slabak ken, per lesuur kreeg elke leerling minstens één „beurt". In hoeverre Dr. Heringa van origine Haarlemmer was, weet ik niet, wel meen ik dat de nog bestaande Haarlemse firma Heringa Wüthrich een creatie is geweest van hem en zijn zoon.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 151