80 der Willigen de twee huizen op de Kruisweg en het ledige erf aan de Nieuwe Gracht voor ƒ9.000,aan het bisdom Haarlem overdroeg 74. Het gezin, man, vrouw en vijf kinde ren, verhuisde naar de Gedempte Oude Gracht, wiik 3 no 152 75. 8 september 1874 vierde mgr. Wilmer zijn gouden priester feest. Geestelijken zowel als leken hadden reeds maanden te voren het initiatief genomen, om deze voor die tijd uiterst zeldzame gebeurtenis in een priesterleven, zo waardig moge lijk te herdenken. Na een pontificale H. Mis in de kathedraal volgde des middags de officiële huldiging, waarbij het geschenk der diocesane geestelijkheid, een gouden kelk, aan de jubilerende bisschop werd overhandigd 76. Een damescomité met klinken de namen als mevrouw H. v. Sonsbeeck-van Romunde, E. Reekers-Barge, H. Diert van Melissant-van Sonsbeeck, Charles Serruijs-de Bruyn, A. A. J. Veel-Walraven, daartoe in staat gesteld, mede door de toewijding van talrijke zela- tricen, bood de kerkvorst een bedrag van 20.000,aan. Reeds meermalen had mgr. Wilmer de wens geuit, dat op het open erf naast zijn woning een gebouw zou verrijzen, be stemd voor archief en bibliotheek. „Het is de bedoeling" aldus de voorzitster „door deze gave één of meer steentjes bij te dragen ter verwezenlijking van dit ideaal". Dr. P. J. H. Cuypers te Amsterdam kreeg de vererende, maar tevens zeer moeilijke opdracht plannen voor deze aan bouw te onderwerpen. Ongetwijfeld zal het voor hem een bittere teleurstelling zijn geweest, toen zijn ontwerp, een af zonderlijk gebouw, uitsluitend bestemd voor bibliotheek en archief, wegens te grote luxe moest worden terzijde gelegd. Vandaar een nieuw plan, waarin de architect heeft getracht beide gebouwen tot een bouwkundige en logische eenheid te verenigingen en de overvloedige ruimte ook voor andere doeleinden o.a. woonruimten te benutten. 6 augustus 1875 had de aanbesteding plaats. Er waren slechts twee inschrijvers P. v. d. Linden ƒ27.900,— en B. Zuithof ƒ26.250,—. Aan deze laatste werd het werk gegund. Op 18 oktober van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 82