EEN PRAGHTSCHOOL Herinneringen uit een eeuwbestaan De faam als eminente onderwijsinrichting die omstreeks de eeuwwisseling in steeds sterker mate van de Haarlemse Hogere Burgerschool uitstraalde, zal er wel mede schuld aan zijn geweest dat er kort na 1900 een groei-crisis ontstond. Een moeilijk meer te verwerken toevloed van leerlingen werd toen zeer snel voor het reeds enige malen bijgelapte gebouw te machtig en zo kwam het een jaar of wat later tot de ver verhuizing naar de Zijlvest. Wat het hiernavolgende verhaal poogt te geven, is een be schrijving van die oude toestand in de laatste jaren van de Jacobijnestraat en een proeve van karakterisering van het groepje van kranige mannen die aan de top van die school gezamenlijk die grote faam hebben gemaakt. De beperking van het relaas tot de oude school betekent dat in de persoonsbeschrijvingen alleen die mij bekende leraren zijn opgenomen die in dat oude gebouw een of meer jaren hebben les gegeven. Het is meer dan een halve eeuw geleden dat het grote ge bouw aan de Zuidzijde van het Prinsenhof in gebruik was als Hogere Burgerschool. Het toen al enigszins gammele bouwwerk heeft in die vroegere jaren zo veel mannen ge herbergd, zowel onder de leraren als onder de leerlingen die tot de roem en welstand van onze stad en van ons vaderland hebben bijgedragen, dat het bij elkaar een stuk niet te ver waarlozen Haarlemse geschiedenis is geworden. Te zeggen dat de Hogere Burgerschool aan het verdwijnen is, zou de historische waarde van een verhaal daarover alleen maar kunnen verhogen. Verdwenen is ongetwijfeld die oude geijkte vorm die de leerlingen van omstreeks 1900 nog hebben gekend en die als onderwijsinrichting van hogere klasse in die dagen in schijnbare onaantastbaarheid troonde tegenover haar veel oudere zuster, het gymnasium, die eerste trap van Hoger Onderwijs. In het antieke Haarlem waren zij aldus

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 90