118 behoorden hiermede nog niet tot het verleden. Zij manifes teerden zich op ander niveau. Al spoedig bleek, dat de nieuwe sluis teveel Ywater doorliet, zodat het Spaarne brak werd en de Haarlemse brouwerijen begonnen te klagen. In 1536 trachtte men door reparatie het euvel te herstellen, maar de aanleg van de sluis zo zegt Allan was te gebrekkig. Misschien ook was de haast bij het bouwen de accuratesse niet ten goede gekomen. Toen Rijnland Haarlem aanmaande de sluis grondig te herstellen nam de stad deze verplichting op zich bij contract van 10 mei 1541. De sluis werd in 1542 ge heel vernieuwd van harde Bentheimer- of arduinsteen, en met consent van Rijnland op een breedte van 11^ voet ge bracht. Zelfs de kosten zijn in de thesauriersrekeningen van Haarlem vastgelegd, n.l. 4471 pond 4 schellingen. Over het herstel van het paalwerk of de zogenaamde vleugels van de sluis ontstond in 1591 nog een geschil tussen Haarlem en Rijnland ten aanzien van de kosten. Tenslotte nam Rijnland dit herstel voor zijn rekening. Verschillende accoorden werden over het onderhoud nog gesloten en wel op 4 september 1643 en 10/17 november 1654. In de 18e eeuw vinden wij zo goed als geen bijzonderheden over de Kleine of Haarlemmersluis. Tot moeilijkheden, zoals in de 16e eeuw, gaf de sluis geen aanleiding, ook omdat Haar lem goed zorg heeft gedragen voor het onderhoud. Eerst in 1768 blijkt de constructie aan herstel toe. Op 25 juli van dat jaar geven burgemeesters van Haarlem te kennen, dat de Kleine sluis moet worden gerepareerd en dat dus de door vaart enige dagen zal zijn gestremd. Hoogheemraden vonden goed, dat schepen, van Haarlem, komende zonder betaling door de Grote sluis zouden varen11. In 1785 werd door Rijnland vergunning verleend om bij de Kleine sluis benedendijks een lantarenpaal te plaatsen ten gerieve van de burgerij en schippers12. Als bijzonderheid moge worden gereleveerd, dat 4 augustus 1787 door Rijnland be sloten werd het schutpeil van de Kleine sluis op een marmer plaatje in een der „wangen" van de sluis aan te brengen, dit op voorstel van de „toeziender" Brunings13.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 120