119 In de 19e eeuw trekt de Kleine sluis meer de aandacht. Het blijkt in verband met een bezoldigingskwestie tussen Rijnland en de sluiswachter van de Kleine sluis, dat de sluiswachters- post door Rijnland werd verpacht. In 1806 wordt de pacht som vastgesteld op ƒ150,jaarlijks14. Dan is de sluis nog maals aan herstel toe. Door de Kamer van Fabricage van Haarlem worden twee dammen gemaakt aan de sluis15, terwijl op 2 mei 1807 besloten wordt tot herstel van de „vleugels" van de Kleine sluis op kosten van Haarlem16. Voor Spaarndam waren deze jaren niet zonder belang. Op voordracht van heren commissarissen in het Haarlemse kwartier besloot Rijnland op 11 maart 1806 tot demping en amovering van de Oude of Schoutensluis. Het beeld van het sluizencomplex veranderde daardoor. Dan speelt er in 1823 en 1824 nog een kwestie over de ver- ondieping van de vaart lopende uit het Spaarne, van de Lange brug tot aan de Kleine sluis. De 5e maart 1823 rapporteerde Rijnlands waterbouwkundige J. Kros, dat hij daarover steeds klachten ontving, en dientengevolge kwam de vraag aan de orde wie de uitdieping zou moeten betalen, Rijnland of Haarlem. Het accoord tussen beide partijen, gedateerd 4 september 1643 besliste de kwestie ten gunste van Rijnland. Toen immers was overeengekomen, dat hoogheemraden van Rijnland voortaan zullen zijn en blijven ontlast van de diep- houding van het Spaarne. De nodige diephouding voor „navigatie en zeilagie" moest Haarlem doen uitvoeren, terwijl de stad tevens het onderhoud van de houten plaatwerken aan de Kleine sluis voor haar rekening nam. Ter compensatie hiervan betaalde Rijnland aan Haarlem een som van 9000 Carolüs guldens eens. De conclusie luidde dan ook: „alle noodige verdiepingen van het Spaarne kunnen nimmer ten laste van het Hoogheemraadschap van Rijnland komen, maar wel ten laste van Haarlem, als hebbende deeze stad voor genootene betaling de diephouding van het Spaarne op zich genomen17. Het slot van de historie der Kleine of Haarlemmersluis kondigde zich reeds in 1872 aan. In die jaren werd het Noord-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 121