73- officier uit twee delen bestond en wel in een vast tractement en zeetractement. Het eerste deel werd in Holland uitbetaald, in dit geval aan het adres van mijn Vader, het tweede aan boord. Met dit laatste deel kwam mijn broeder niet altijd toe, wat begrijpelijk was en wat hem dwong van tijd tot tijd wis sels op zijn Vader te trekken. Beide delen waren het eigendom van mijn broeder. Nu zaten de vrienden bij ons aan tafel, rechts van mijn Vader de geweldige Lamie en ze vertelden van het leven aan boord. „Wat prettig is, meneer de Booy," zei Lamie dan tegen de 54 jarige Vader, je wordt goed betaald en met het zeetracte ment kom je gemakkelijk rond als je oppast". Ik zal op mijn zevende jaar wel niet alles begrepen hebben. Chrik zette het hun betaald door bij het afscheid aan het station, even voor de trein in beweging kwam, het hoofd in de coupé te steken en, hoewel fluisterend, toch voor de medereizigers en reizigsters verstaanbaar te zeggen: ,,de Justitie is jullie nog niet op het spoor". De oudste broeder van mijn vader kwam 10 augustus 1879 van zijn tweede reis naar Indië weder in het vaderland terug. Alle kinderen waren thuis en dit was dus een goede gelegen heid voor een familieportret, dat door Binger werd gemaakt. Mijn vader, toen 13 jaar, was al vast besloten het voorbeeld van zijn oudste broeder op te volgen en dus ook Marineoffi cier te worden. Over zijn oudste zuster Mik, toen 23 jaar, schrijft hij „Ze was een van de beste leerlingen geweest van de Burger school voor Meisjes, onder leiding van Mejuffrouw Schubert. Haarlem was de eerste stad in ons vaderland waar zulk een school werd gesticht. Toen de onstuimige Van Vloten, die rector was van de Illustre school te Deventer zich in 1868 bij de overdracht van zijn rectoraat in de ogen van de Deven- terse Gemeenteraad door zijn rede dusdanig onmogelijk had gemaakt, dat hij, op vrijwel staande voet, en niet-eervol, werd ontslagen, verhuisde hij met zijn gezin naar Bloemen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 75