WILLEM OPPERDOES waagmeester te Haarlem I. Portret en leven van Willem Opperdoes Niet alleen door zijn gezichten van Haarlem en omgeving heeft C. van Noorde (17311795) naam gemaakt; hij heeft ook vele portretten geëtst. Een er van is op blz. 83 ge reproduceerd. Het is een fraaie ets, groot 19,4 x 15,5 cm. Deze is o.a. aanwezig in het gemeentearchief in Haar lem en in Teyler's Stichting. Aangezien het onderschrift in de reproductie misschien wat moeilijk te lezen is, wordt het hier nog eens afgedrukt: „Willem Opperdoes, geboren te Haarlem 26 December „1674. Heeft 14 Jaar ter Zee gevaren. Is mede geweest „bij de vermaarde Overtogt van Prins Willem de 3de in ,,'t Jaar 1688. Den 19 Mey 1704 voor Egmond op Zee in „een Gevegt zijnde tegen drie Franse Schepen, sprong ,,'t Schip, daar hij op was in de Lugt. van 't Jaar 1724 „tot 1768 Waagmeester en Collecteur in de Waag ge- „weest te Haarlem, en Leeft er nog in Welstand." Er onder: „Naar 't Leven getek: en in 't Koper gebragt door C. V. „Noorde, 1774." Dus een man, die, toen hij honderd jaar oud was, met een sympathiek gevoel van eigenwaarde, zijn portret liet maken. Bekijken wij dit, dan zien wij een vriendelijke oude man. Op de achtergrond een afbeelding van de waag in Haarlem en boven de hoed een stukje van een zeeslag, waarbij een stuk geschoten mast en wolken kruitdamp opvallen. Dit is niet het enige portret van Willem Opperdoes. In het gemeentearchief in Haarlem is ook een geschilderd portret aanwezig door C. van Noorde, groot 36J X 27J cm., met het onderschrift: „Willem Opperdoes, geboren te Haarlem, 26 Dec. 1674 leeft nog in welstand en is naar 't Leeven ge- teekent door C. van Noorde 1774". Op het schilderij ont breken de waag en de zeeslag, maar overigens vertoont het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 84