88 Santvoort, van F. 200,plus enig huisraad. Zijn dochter en zijn kleindochters waren de erfgenamen. Er waren twee executeurs-testamentairs benoemd. Tot tweemaal toe heeft Opperdoes hier nog verandering in aangebracht18. De laatste maal op 10 September 1775, vlak voor zijn dood, werd zijn schoonzoon Wijnand Weeke mede-uitvoerder van zijn testa ment. De vrede met zijn schoonvader was blijkbaar weer ge sloten. Willem Opperdoes overleed op 19 October 1775; volgens het register van de impost op het begraven was ver val van krachten de doodsoorzaak. Het spreekt vanzelf, dat de dood van een man, die zo lang middenin het leven van het 18e eeuwse Haarlem gestaan had, aan zijn medeburgers niet onopgemerkt voorbij ging. Zo werd zijn heengaan gememoreerd in de Opregte Saturdagse Haerlemse Courant van 21 October 1775 No. 42. Het is wel duidelijk, dat de schrijver van dit krantenbericht grotendeels afgegaan is op het onderschrift van de ets van C. van Noorde en daarvan ook de fouten heeft overgenomen. Waar schijnlijk heeft hij in het verhaal van de zeeslag nogal wat gefantaseerd; die had ook al 70 jaar geleden plaats gevonden! Tenslotte lezen wij, dat Opperdoes de zangkunst zeer wel verstond, een aangename stem had, en een groot beminnaar van de openbare godsdienst was, onbelangrijke mededelingen, die echter toch enig licht werpen op zijn persoon. Reeds de dag na het overlijden begonnen Jannetje, zijn dochter, Wijnand Weeke, zijn schoonzoon en Jannetje Sant voort, zijn dienstbode, een lijst van zijn bezittingen op te stellen1. Deze inventaris geeft een inzicht in de bezittingen van een eenvoudig burgerman in die jaren. Wij zullen er enkele zaken uit aanstippen. Willem Opperdoes bezat twee huizen; dat in de Agter- straat, dat hij bewoonde, en er achter, in de Bisschopssteeg, grenzende aan het eerste huis, een klein huisje, een kamer en erve, dat hij verhuurde voor 25 gulden in het jaar. Daar achter was het huis van Wijnand Weeke. Het huis in de Agter- straat bracht in openbare veiling F. 370,op, dat in de Bis schopssteeg F. 40,Er was ruim F. 71 in huis. Ook was er

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 90