90 in de waag. Om te begrijpen wat voor betrekkingen dit waren, moeten wij ons eerst bezig houden met de functie van de waag en met de belastingen. Een enkele waag wordt ook nu nog gebruikt, bijv. de waag op de kaasmarkt te Alkmaar. Deze instelling dient om voor koper en verkoper het gewicht van een verhandelde partij kaas te bepalen. In de 17e en 18e eeuw kon men op de waag waarschijnlijk net zo goederen laten wegen, indien men daar toe voor zijn nering behoefte had. Toch was dit in die eeuwen niet de voornaamste opzet. De waag was er niet in de eerste plaats ten behoeve van de burgerij, maar ten behoeve van de overheid. Wij moeten de waag zien als een belastingkan toor. Het wegen der goederen geschiedde in hoofdzaak om het bedrag der belastingen, dit waren grotendeels accijnzen, vast te stellen. De inning van de meeste belastingen was verpacht. De in komsten kwamen dan aan de pachter ten goede. De eerste accijns, die wij hier willen bespreken, is het waag geld. In het gemeente-archief van Haarlem zijn een drietal exemplaren aanwezig van de ordonnantie op de verpachting van de waag uit het midden van de 17e eeuw. Deze ordon nantie is de belangrijkste bron van onze kennis van de functie van de waag in de 17e en ook nog in de 18e eeuw. De waag werd ieder jaar verpacht. Als pachtcontract gebruikte men een gedrukt exemplaar van de ordonnantie. Het werd door de pachter en voor de overheid door een der schepenen ge tekend. Het waaggeld, dat de pachter ontving, was, volgens Sickenga, niet anders dan een vergoeding voor de diensten, alleen ter goedmaking van de kosten voor ambtenaren en be dienden, voor gebouwen en inrichtingen19. Roovers20 meent, dat het waaggeld weliswaar een retributie was, maar dat een deel toch zeker in de openbare kas vloeide. De ordonnantie op de verpachting van de Haarlemse waag spreekt van „deze Waege-excijns". Wij mogen veilig aannemen, dat deze „stadsimpost op de waag" veel meer dan een retributie en wel degelijk een stedelijke belasting was. Anders was er geen reden de boetes op het niet-betalen van het waaggeld zo hoog

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 92