97 in de eerste plaats een beschouwing waard. Het ondergedeelte heeft nog de oorspronkelijke zeventiende eeuwse kruiskozijnen. In kleinere afmeting zijn deze er op de verdieping ook geweest, maar in de achttiende eeuw werden ze daar volgens de mode van die tijd veranderd in schuiframen. Dit ging gepaard met een verlaging van de borstwering, waardoor de zandstenen lijst ter plaatse van deze ramen doorbroken werd. Merkwaar dig is ook dat niet alle ramen zijn afgedekt met een korfboog. Vermoedelijk was er vroeger boven het betreffende kozijn een hijsluik en bleef tussen dit luik en het kozijn onvoldoende hoogte over voor het metselen van een boog. Het verschijnsel is niet meer zo opvallend nu de gevel tot de oorspronkelijke maat is verbreed. Vooral wekt het echter verwondering, dat in de zeventiende eeuw een pand van een zo grote breedte tot stand kwam. Een voor die tijd ongewoon verschijnsel is ook de evenwijdig aan de rooilijn lopende kap, daar het gebruikelijk was om de daken haaks op de straatgevels te plaatsen. Al deze aspecten maken het „Huis ter Kleef" tot een voor Haarlem zeer bijzonder monument. De ligging aan de wandelroute van de Grote Markt naar het Frans Halsmuseum houdt goede verwachtingen in voor de belangstelling van toeristen. Het kleine onbetekenende negentiende eeuwse huisje Lange Wijngaardstraat 2 mag niet als monument worden aangemerkt. De sloop zou echter een lelijk gat hebben op geleverd in de hoek van het toch al erg vervallen Schapen pleintje. Daarom nam de gemeenteraad het verstandige be sluit, het pandje weer voor bewoning geschikt te laten maken. De afdeling Monumentenzorg mocht deze taak op zich ne men. De woning speelt nu weer mee in het bescheiden stads beeld ter plaatse en biedt een goed onderdak aan de vroegere concierge van het „Huis Van Looy", de heer Scheffer. De bemoeienis van de afdeling strekte zich ook uit over de evenmin op de monumentenlijst staande boerderij Schalk wij kerweg 114. Een voornemen om deze te vervangen door een in dit landschap totaal niet passende bungalow kon wor den weggepraat. De in vervallen toestand verkerende boer derij werd daarna in de oude vorm herbouwd en herbergt nu

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 101