Dr. EGBERTUS VAN SLOGTEREN 9 april 188817 October 1968 Op 17 october 1968 overleed in het St. Elisabeth's Gast huis te Haarlem Prof. Dr. E. van Slogteren, oud-Directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse en oud-hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Nadat hij voor observatie was opgenomen en er hoop op verbetering bestond, kwam het einde toch nog vrij onver wacht. Het sterke hart van een man die zich in zijn lange en rijke leven tot het laatst toe vrijwel nooit enige rust had ge gund, had toen de strijd moeten opgeven. Egbertus van Slogteren werd op 9 april 1888 in Groningen geboren. Hij had een gelukkige jeugd in een klein gezin met een lieve, idealistische moeder, een hardwerkende vader, een oudere zuster en een jongere broer. In de omgang met dieren welke op de zolder van het ouderlijk huis werden verzorgd groeide zijn liefde voor het leven. Een sterk medegevoel voor wat zwak en kwetsbaar was, een zich schrap zetten voor de „under-dog" werd mede hierdoor ontwikkeld. Na de lagere school doorliep hij het gymnasium en werd in 1907 biologisch student aan de Groningse Rijksuniversiteit. In 1911 werd hij benoemd tot assistent bij zijn leermeester Prof. Dr. J. W. Moll. In de eerste wereldoorlog was de reserve-eerste luitenant van Slogteren compagniescommandant bij het 12de regiment infanterie. Na in 1915 te zijn gehuwd met zijn studiegenote, Jacoba Hermina van Lessen, promoveerde hij in 1917 (cum laude) op het proefschrift: „De gasbeweging in het blad in verband met stomata en intercellulaire ruimten". Nog in datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot phytopatholoog voor de Bloembollencultuur aan de Landbouwhogeschool te Wage ningen met standplaats Lisse. Zijn eerste onderzoekingen die tot doel hadden een af-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 47