77 Sparcndamschen dijck door een vehementen ende lang- duyrigen storm uyt den noortwesten op den vijffden van de voorschreve maent november des nachts geschiet ende om 't zelve spoedigh ende naer alle mogelijckheyt te repareren...". Er diende, zo vonden Dijkgraaf en Hoogheemraden, geen tijd meer verloren te geraken om de reparatie uit te voeren. Er zouden vanzelfsprekend veel extra kosten aan verbonden zijn, doch Rijnlands schatkist was hierop nog niet berekend ende dat de cassa van Rijnlandt daeraff niet versien we- sende. Een extra-omslagheffing was dus geboden. Hier over moest natuurlijk uitgebreid gedelibereerd worden, doch de heren konden op 12 november, gezien de urgentie van deze zaak, wel tot een resolutie komen. Vooruitlopend op deze resolutie hadden Dijkgraaf en Hoogheemraden al materialen aangekocht en mensen tewerkgesteld. Amsterdam had de vriendelijkheid om wat geld voor te schieten, waarvan de eerste onkosten betaald konden worden. Om aan contanten te komen schreven Dijkgraaf en Hoogheemraden een lening van 100.000 gulden uit tegen een billijke rente. Wat de extra omslag betreft, deze zou 30 stuivers per morgen bedragen en geïnd worden in twee termijnen; de eerste vóór 1 februari 1676 en de tweede vóór 1 mei 1676. Deze omslag zou voor f ten laste van de grondeigenaren komen en voor ten laste van de gebruikers der gronden. De gebruikers zouden echter in het geheel executabel worden gesteld. Na het aannemen van deze resolutie11 werd door Dijkgraaf en Hoogheemraden besproken wat er ten aanzien van het aanschaffen van materi alen en het werven van werkvolk ondernomen diende te worden. Onder leiding van Johannes Dou jr. werd met het werk be gonnen. Vele schepen en vlotten met hout werden aange voerd, met aarde en met heistellingen. Men construeerde rond de braak een kistdam welke met aarde en klei opgevuld moest worden. Dan zou men, zonder van de stromingen af hankelijk te zijn, het gat in de dijk kunnen dichten om ver volgens met het droogmalen te beginnen. Jan Hendrickse van den Bergh was belast met het vervaardigen van de kistdam

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 81