81 - beiders uit diverse ambachten van Rijnland werkzaam ge weest op de „Waert" of het „Jan Verbellen Eylandt", waar zij zich bezig hadden gehouden met het graven van een vaart. De aarde werd afgevoerd naar het gat in de Spaarndamse dijk. Toen voor de tweede maal de catastrofe zich voltrok werden uit de Rijnlandse ambachten talrijke mannen ge- recruteerd, welke zich bezig moesten gaan houden met de herstel werkzaamheden aan de dijk, waarvoor zij uiteraard financiëel schadeloos werden gesteld16. Over de materiële uitvoering van de herstelwerkzaamheden zijn, dank zij Rijnlands uitvoerige bijzondere rekening over het jaar 1675, talrijke gegevens bekend. Ook in deze rekening staat hoeveel de extra-omslag opgebracht heeft, dit was het voor die tijd ontzagwekkende bedrag van 504.757£ en 19s17. Talrijke materialen werden aangekocht alsmede gereed schappen. Een opslagplaats was natuurlijk niet langs de dijk aanwezig, doch daartoe werd van een zekere Kieuwert Wa- genburgh het schip „de Swaen" gehuurd voor ruim 667 dat als magazijn dienst kon doen18. Als gereedschappen wer den o.a. aangeschaft: hamers, bijlen, touwwerk, wagens, kruiwagens, schoppen, haken, spijkers en ander ijzerwerk, modderpramen, sliksporen enz. De materialen, welke werden gebruikt vertonen een niet minder grote diversiteit. Voor het vervaardigen van de kistdam was een grote hoeveelheid hout noodzakelijk wat grotendeels uit Amsterdam werd aange voerd, voornamelijk masten van vuren- en greenenhout. Het schippersgilde, varende tussen Amsterdam en Haarlem, werd ingeschakeld om met hun schuiten het werkvolk te ver plaatsen, waarvoor het een bedrag van 371 en 14s ontving. Dit werkvolk ging gedeeltelijk naar het Jan Verbelleneiland, waar de aarde werd afgegraven voor het vullen van de kist dam. Dit was echter niet voldoende; er moest nog voor 20.000-£ aarde gehaald worden van diverse landen, terwijl aan Johannes Dou jr. 1050£ werd betaald voor zijn opmeting van de dellen, waaruit eveneens aarde gehaald werd. Ten slotte werd aan Heyndrick Hooft, fiscaal van het Admirali teitscollege van Amsterdam, 697210s betaald voor drie

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1968 | | pagina 85