99 dezelve keuren direct te overtreeden en in aanmerking nee- mende dat daar bij de Keure op het gewezen Broodbakkers- gilde in dato 27 nov. 1749 zelvs aan alle Kommenijhouders is verboden om eenige Biscuit te verkoopen zonder aan de bij het 25e art. dier keure gemaakte bepalingen te hebben voldaan, zulks aanleyding zoude kunnen geven dat zommige Burgers en Ingezetenen dezer Stad en haare jurisdictie, eenvoudig omdat zij van den inhoud der gem.keure niet genoegzaam waren on derricht, zig ook zouden bevoegd oordeelen tot het verkopen van brood, achterlingen en hetgeen verder bij Bakkers verkogt word, strijdig met de goede policie en gevaarlijk voor de goede burgerije en ingezetenen" het volgende ,,bij wijze van renovatie en ampliatie der gem.keuren vast te stellen" le. niemand mag brood enz. bakken of verkopen dan die daartoe een behoorlijke admissie van de Municipaliteit heeft verkregen. 2e. broodbakkers zijn verplicht een schaal met goed geijkt gewicht en het zettingsbillet in hun winkels te hebben. 3e. alleen brood, voorzien van het Haarlemse merk mag worden verkocht. 4e. verbod om onder de zetting te verkopen, met verplichte controle van broodwegers en zetters.23 Bij vergelijking met de keur van 1749 blijkt alleen het eerste punt gewijzigd te zijn: leerjaren en proef hebben plaats ge maakt voor een eenvoudig admissiebewijs, door de Municipa liteit te geven. De andere bepalingen worden dus gehand haafd en gerekend onder de „goede policie". Uit klachten over het grote aantal bakkers dat in deze jaren is toegelaten, blijkt dat de Municipaliteit zich op dit punt werkelijk aan de bedrijfsvrijheid heeft gehouden; zij heeft dus alleen de ver koop van brood enz. aan anderen dan geadmitteerde bakkers, verboden. Van dezelfde geest getuigt het prae-advies van de Hoofd- gaarder van 's Lands Recht op het Middel van 't Gemaal in zake het request van Abraham Tit, die verzocht had een zeker soort van meel „door hem, zo hij voorgeeft, geinventeerd", te mogen verkopen.24 Dit advies is afwijzend op grond van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 101