100 's Lands Ordonnantie op 't middel van 't Gemaal, volgens welke „mulder-koopers" alleen geadmitteerd kunnen worden in plaatsen, waar geen grutterijen zijn. Van bedrijfsvrijheid is ook in dit geval de Municipaliteit besluit conform het ad vies geen sprake. Een eerste spoor van moderne opvattingen zien we bij de maatregelen ten opzichte van het koornmeters-, koornheffers- en koorndragersgilde. De oorzaak van het feit dat dit gilde nooit tezamen met de andere gilden genoemd wordt, zal wel zijn dat de leden ervan een byzondere positie innemen omdat ze door de stad worden aangesteld. Van Houtte 25 noemt het bestaan van monopolie voor dit soort werklieden een van de groote nadelen van het corporatieve systeem: ,,les monopoles des portefaix, débardeurs, brouetteurs et bateliers affectaient gravement le commerce, surtout lorsque celui-ci fut sorti des bornes étroites ou le tenait enfermé l'économie urbaine du moyen-age. Le nombre limité des maitrises, le tour de röle et surtout la rupture de charge, qui, a Gand notamment, obligeait les bateliers étrangers a transborder leurs marchan- dises sur le bateau d'un confrère gantois, étaient autant d'obstacles a la rapidité des transports et une cause de ren- chérissement du frêt et du travail dans les ports". Dat een der gelijke gang van zaken ook te Haarlem de gewoonte was, blijkt uit het verzoek van een beurtschipper op Zwolle, om voortaan het graan dat hij van Rotterdam of Dordrecht via Haarlem naar Zwolle bracht, zelf te mogen overladen op de Zwolse boot, daar de korendragers zoveel rekenden dat de kooplieden een andere weg gingen kiezen.26 Dit verzoek wordt toegestaan; bovendien volgt op 15 december een verande ring van de keur op dit gilde,27 die ten doel heeft het handels verkeer gemakkelijker te maken „ten eynde te ontruimen de onaangenaamheden en geduurige gegronde klagten welke de handelaars in steen en houtskoolen, individuëele Burgers en Trafiquanten ondervinden en ingebragt hebben, wegens de enorme hooge werkloonen, die binnen deze Stad, boven an dere Steeden, betaald worden". Behalve verlaging van lonen, wordt nog in het belang van de kolenhandelaars bepaald dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 102