104 van andere departementen nimmer mogen worden bezwaard boven die van het departement zelve, en dat er geene belastin gen op den invoer uit eenig ander departement mogen geleed worden'. Het tweede verzoek wordt echter toegestaan- het inschrijvingsgeld wordt dus hersteld, maar vastgesteld o'p 12 st., wat dus mets betekent tegenover het vroegere intekengeld van 36,.36 6 Een meer aarzelende houding neemt het Committé van Algemeen Belang aan in de volgende twee gevallen. Een zekere Pieter van den Broeke, wonende te Amsterdam richt een request tot de Municipaliteit van Haarlem, waarin hij verzoekt om, ter uitbreiding van zijn zijden lintfabriek 4 molens in Haarlem te mogen invoeren, mits hij ze, wanneer e labriek met goed mocht gaan weer naar Amsterdam terug mag sturen, in welk geval hij dispensatie zou willen hebben van art. 10 van de keur tegen het uitvoeren van lintmolens en schuifgetouwen van 21 april 1749.37 Het advies van de Com missarissen van de Lint-Langetmolens en Schuifgetouwen 38 luidt afwijzend: het verlenen van deze dispensatie zou een bevoordeling betekenen boven „alle andere Fabrikeurs die jaaren lang alhier de Fabrieken tot hun groot nadeel heb ben moeten houden, daar zij hunne molens uit de stad kun nende vervoeren, zeker ten platte lande veel beter koop zouden hebben kunnen fabriceeren". Het Comitté van Alge meen Belang voelt, blijkens zijn advies veel voor dit argument maar meent toch, daar het hier slechts één speciaal geval be treft, en de keur dus m het geheel niet te niet gedaan wordt, en daar bovendien het doel van de keur en van het request het zelfde is, n.l. „om den ambagtsman te bevoordeelen", dat toe stemming gewenst is.39 Dit laatste advies wordt door de Muni cipaliteit overgenomen. Het tweede geval betreft een request van commissarissen en leden van het ontbonden broodbakkersgilde.40 Deze wijzen er op dat zij vóór de vernietiging van de gilden een gesloten gilde waren; het maximum aantal bakkers was vastgesteld op 61. Na de vernietiging mocht iedere knecht en leerling zich als bakker vestigen, met het gevolg dat er te veel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 106