105 - bakkers gekomen zijn en dat het allen slecht gaat. Zij verzoe ken nu om voortaan geen admissie meer te willen verlenen aan knechts of leerlingen, die een nieuwe bakkerij willen op richten, of een sinds 1798 gevestigde kopen. Typerend voor deze jaren is het advies van het Committé van Algemeen Belang Hoewel dit verzoek strekt tot beper king van het aantal bakkers en om „den weg voor jonge en bekwaame Bakkers dikwils af te snijden om zich alhier immer te kunnen stabileeren, 't welke nimmer met de geadopteerde principes, of UI. gemanifesteerde denkwijze zoude quadree- ren" geeft het Committé toch in overweging „dat het zeer wel met de goede Politie, en het belang deezer stad te compas- seeren zoude zijn, dat het verkrijgen dier admissien met zoo aanstonds en generaal aan verzoekers wierdt gegund, als tot hier toe aan 't Committé van algemeen belang is gedaan Dat bovendien met eene goede Politie mede zeer wel overeen komt, dat ieders betrekking tot de Burgerij, zoo veel dit van t Bestuur afhangt, zoodanig wordt gericht, dat daar uit een genoegzaam middel van bestaan, bij aangewende vlijt kan verkregen worden, en men geen gelegenheid geeft, dat door dezen regel van Politie te overschragen, allen bedorven wor den". De Municipaliteit besluit dan ook, conform dit advies, dat voortaan verzoeken om admissie van bakkers niet meer tot het Committé, maar tot de Municipaliteit zelf gericht moeten worden. Hoewel dus formeel het verzoek niet wordt toege staan, heeft in de practijk de Municipaliteit wel gehandeld volgens de wens van de bakkers, getuige een weigering van een broodbakkersadmissie aan een bakker, die een na 1 /9ö opgerichte bakkerij wilde overnemen,42 op grond van het ieit dat volgens Wethouders de eigenaar slechts een „personeele permissie" gekregen zou hebben, en „geenszins dat zulks aan denzelven recht zou geeven, om, in praejudicie van zoodanige Broodbakkers welke, vóór die vernietiging, aanmerkelijke sommen hebben moeten besteden ter verkrijging van eene gestabiliseerde bakkerij dusdanige bakkerij weder aan een ander over te doen". Een stap verder in de richting van feitelijk herstel van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 107