107 - Effecten Contanten Jaarlijkse revenuen 58302 1285- 7- 2 2180-15- 5 Bij de jaarlijkse lasten staat aangetekend„dit verminderd aanmerkelijk bij eene generale directie". Ook uit financieel oogpunt blijkt concentratie dus gewenst. Art. 1 en 2 van de bovengenoemde Publicatie dragen het toezicht over de neringen, ambachten, fabrieken en trafieken dan ook op aan een commissie van 5 personen, onder de naam van Commissarissen over de Neringen en Handteringen, aan wie de provisionele commissarissen, na aflegging van rekening en verantwoording het beheer van alle goederen en fondsen van de gilden moeten overdragen. De taak van de commissie blijkt te zijn het doorvoeren van een volkomen herstel van de oude gildevoorschriften 1) voor de uitoefening van ieder ambacht wordt weer het poorterschap geeist. 2) een ambacht uitoefenen mogen slechts zij, die voor 1798 lid van een gilde zijn geweest of nadien een admissiebe- wijs gekregen hebben. Deze admissiebewijzen moeten echter aan de commissie getoond worden, en ingeruild tegen een nieuwe admissie „mits voldoende t geen tot de Admissie van anderen wordt vereischt, alsmede, waar zulks te pas komt, de Proeve doende, die daartoe zou mogen staan". 3) niet alleen het poorterschap wordt vereist, maar ook moet een nieuwe ambachtsman bereid zijn om te vol doen aan alles wat daartoe door de voormalige gilde keuren bepaald is. 4) contributies en entréegelden moeten ook „voor zo verre dezelve zedert de vernietiging der Gilden niet zijn geper- cipeerd", weer betaald worden aan de commissie. Het is niet te verwonderen dat, bij een zo duidelijke her leving van de oude gildegeest, twee commissieleden personen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 109