108 blijken te zijn, die zich zeer verdienstelijk hadden gemaakt in de strijd om behoud van de gilden, n.l. Goedschalk Kops en Martinus Bodisco. In de instructie voor de commissie 44 wordt nogmaals de nadruk gelegd op de eisen van leerjaren, proeven en betalingen, waaraan moet worden voldaan alvorens de commissie een admissie mag afgeven. Zij wordt gemachtigd om voor de beoordeling van proeven en bij het doen van visitatien, waartoe een meer byzondere kundigheid wordt ver eist, kundige en daartoe geschikte leden van de voormalige gilden te benoemen, om de commissie te assisteren of te ver vangen. Rekening en verantwoording moet door de commissie jaarlijks van haar beheer aan Wethouders op de eerste dinsdag van november worden afgelegd. De taak van de commissie, om, na enkele jaren van betrek kelijke vrijheid, aan de stedelijke ambachten weer de oude dwang op te leggen, was niet gemakkelijk. In maait 1805 klaagt zij bij de Wethouders al over het grote aantal personen dat voortgaat op de oude admissie hun beroep uit te oefenen, zonder aan de bepalingen van de betreffende gildekeuren voldaan te hebben; in het byzonder maken de bakkers zich hieraan schuldig.45 Wethouders wijzen de com missie op hun resolutie van 2 nov. 1804 (zie blz. 18 noot 42), om a^s leidraad te dienen ook voor andere ambachten en neiingen. In dit geval zijn Wethouders en commissie het dus eens over de te volgen gedragslijn. Dat is niet het geval bij de beoordeling van publieke ver kopingen, die gehouden werden onder het mom van verkopin gen van inboedels, maar waarbij ook artikelen van buiten de stad verkocht werden. In een memorie van 16 sept. 1805 46 klaagt de commissie dat dergelijke verkopingen sedert de op heffing van de gilden zo veel voorkomen ,,dat ze den winkel- doenden Burger en Ambachtsman geheel onnut en overtollig doen wordendaar men op dezelve alle articulen, hoe ook genaamd en tot kleding van man of vrouw behorende, konde koopen, bij zodanig een kleyn gedeelte als men slechts ver koos, en zich alzo van 't Hoofd tot aan de voeten konde voor zien van benoodigdheden tot prijzen waar voor een winkel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 110