109 doend Burger die in 't groot niet konde inkopen". Op een der gelijke verkoping waren kort geleden zelfs 300 „vreemde hoeden verkocht, en er zouden nog 400 gevolgd zijn, als de commissie het niet had verboden op grond van de stadskeuren. Immers de keuren van het hoedenmakers- en kramers, koop- mans-, lakenkopers-, kousenverkopers-, knopenmakers- en timmermansgilde bevatten bepalingen, waarbij verkoop van vreemde goederen aan particulieren hetzij geheel verboden, hetzij slechts toegestaan werd nadat alle gildebroeders en win keliers voorzien waren. Het was voor de commissie dus een „onaangenaame sensatie" toen, vlak na haar verbod van de hoedenverkoping, Wethouders aan een zekere weduwe Penne- wart vergunning hadden gegeven om enige winkelwaren pu bliek te verkopen. Zij verzoekt nu dat de verkoop van nieuwe goederen voortaan alleen en gros zal geschieden; dat derge lijke verkopingen behoorlijk onder toezicht zullen staan, en dat de ingezetenen van de stad bevoordeeld zullen worden door bv. van buiten komende artikelen te belasten. De Wethouders blijken echter „niet met die rigeur (te wil len) handelen als Comm. wel zouden verlangen".47 De verkopingen gaan dus door, tot ergernis van de commis sie, die het volgende jaar, naar aanleiding van een advertentie van dezelfde weduwe in de Haarlemsche Courant,48 opnieuw de Wethouders om maatregelen verzoekt.49 Opnieuw wordt echter de commissie onder het oog gebracht „de bedenkelijk heid die bij Weth. resideerd om in hun verzoek in te stem men",50 en het enige wat zij gedaan krijgt is, dat voortaan permissies tot het houden van publieke verkopingen schrifte lijk gegeven zullen worden en aan de commissie getoond moeten worden, die toezicht moet houden dat er geen mis bruik van zal worden gemaakt.51 De strengheid, waarmee de commissie optrad blijkt ook uit de volgende gevallen. De weduwe Van der Krabben, keurslijfmaakster, verzoekt in een request dat niet haar knecht van 70 jaar nog een meesterproef zal moeten afleggen, waartoe hij volgens art. 46 van de keur van het kleermakersgilde en de wil van de com-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 111