110 missie verplicht.52 „In dit unicq geval en zonder consequen tie voor 't vervolg", strijkt ook de commissie de hand over het hart, ook omdat „het keurslijfmaken in zoodanig groot verval, ja bijna geheel in onbruik is geraakt, dat geen Meester Keurs lijfmaker (niettegenstaande hun kleen getal) binnen deze Stad gevonden word die een Knegt houdt". Wanneer de weduwe dus, noodgedwongen, omdat zij de proef voor de knecht niet zou kunnen betalen, hem zou moeten ontslaan, zou de knecht nergens anders kunnen komen, en de weduwe haar zaak moeten sluiten53 Een ander verzoek om dispensatie van een artikel van een gildekeur wordt echter onmiddellijk afgeslagen: dat van een schipper, die lid van het grootschippersgilde wil worden zon der 2 jaar in Haarlem gewoond te hebben.54 Ook het request van enige „winkeldoenden in Bonten, Lin nens en verder soortgelijke goederen,55 wordt op advies van de commissie afgewezen. Deze verklaarden n.l. „dat zij sints eenige Jaaren, ingevolge de vrijlaating als toen bestaande, al len zig meede hebbende toegelegd op het maaken en vervol gens gemaakt verkoopen van Linnen of Bonte lange Broeken, Kielen, hembdrokken en andere diergelijke van dunne of ligte stoffagien gemaakte goederen", nu echter, op grond van de keur van het kleermakersgilde, daartoe niet meer gerechtigd zijn. Zij verzoeken dus alteratie van die keur en vergunning om dit bedrijf voort te mogen zetten. Aangezien bij de com missie al verschillende klachten over deze requestranten waren binnengekomen, en haar bovendien bleek, dat het ging om gemaakte kleren, die van buiten ingevoerd werden, is er dus geen enkele reden om aan het verzoek gehoor te geven; in tegendeel verzoekt de commissie strenge handhaving van de gildekeuren tegen alle ongepermitteerde invoer van gemaakte kledingstukken; de Wethouders sluiten zich bij dit advies aan.56 Niet lang echter was het de commissie gegeven haar conser vatieve actie onbelemmerd voort te zetten. Met het optreden van Gogel komen eindelijk de eerste door tastende maatregelen om het gildenprobleem definitief op te lossen.57

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 112