112 zekerheid en Veiligheid van Personen en Eigendommen of strekken om vermeerdering van bezwaar voor de Armen Fondsen te voorkomen". En wanneer dergelijke bepalingen gemaakt worden, verliest vanzelf art. 14 van het Reglement voor de Gemeentebesturen zijn kracht, dat belemmering of bezwaring van in, uit en doorvoer van vreemde artikelen ver biedt. Immers, in dat geval heeft niemand meer vreemde pro ducten nodig Deze merkwaardige wetsinterpretatie, die lijnrecht inging tegen de geest van de wet, is nooit in practijk gebracht, daar de Corporatiewet dit overbodig maakte. Wiskerke toont aan hoe Gogel, door het verzet van Amster dam tegen het nieuwe Regeringsreglement, overgehaald wordt om de gilden onder de naam van corporaties voort te laten leven, echter zonder hun beperkende bepalingen, en met o.a. de functie van controleurs van de patenten. De Wet op de Corporaties was dus bedoeld als een concessie, maar werd niet als zodanig opgevat. In Haarlem zien we dan ook, zodra het rapport van de financiële sectie van de Staatsraad op het ont werp van de Corporatiewet verschenen is (2 okt. 1806), de commissie en het gemeentebestuur in actie komen. In november ontving de commissie een circulaire missive uit Amsterdam, met een concept-request aan koning Lodewijk, strekkende tot behoud van de gilden, met het verzoek ook een dergelijk request te willen sturen.60 Op aanraden van de Wet houders voldoet de commissie aan dit verzoek. In het request zet zij uiteen dat de gilden van vóór 1795 inderdaad schade lijke instellingen waren, daar dekens en vinders de inkomsten dikwijls voor zich zelf hielden en willekeurige boetes en te hoge proefgelden hieven. In 1798 verviel men echter in een ander uiterste, „daar nu geen deugdzaam maar goedkoop Werk de hoofdvereischte was om zich van debiet te verzekeren". Door de Publicatie van 4 dec. heeft de Raad van Haarlem echter de juiste middenweg gekozen; de commissie verzoekt dus dat „de heilzame inrigting welke in deze Stad plaats heeft, en waarvan de Burgerij zedert twee Jaren de gelukkigste gevolgen onder vind" gehandhaafd zal blijven; zij verzoekt dit niet uit eigen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 114