114 ve zoude behagen te willen praevenieeren de akelige gevolgen welke, uit eene ongelimiteerde conclusie der projectwet, notoir zoude voortvloeien voor een aantal steden, en welke vooral den doodsteek zouden geven aan onze reeds zedert lan gen tijd zoo zeer in welvaart kwijnende en dagelijks in armoe de toenemende Stad". Bovendien vestigde hij nogmaals de aandacht op het r equest van de Commissarissen over de Ne ringen en Handteringen.62 Naar aanleiding van de concept-corporatiewet verzochten de Wethouders aan de commissarissen om hun oordeel over de verschillende artikelen te willen geven. Uit hun antwoord 63 blijkt dat de grootste bezwaren be stonden tegen de opheffing van de eis van poorterschap en proeven (art. 6), tegen art. 18 („die eenig object verkoopt behoeft niet te behooren tot de corporatie van hen die dat maken"), tegen de vrije in-,uit- en doorvoer (art. 19), en vooral tegen de opheffing van het ventverbod (art. 37), waartegen de Patentwet niet voldoende bescherming bood. Immers „Waar zal ooit een patent van 5,of daar boven van een Mars kramer of Pakkendrager vertoond worden? men zal volk laten rondlopen, met Patenten van 1,als bedienden van anderen: dat nu al niet meer zonder voorbeeld is; men heeft het Patent maar op des omlopers naam te doen stellen en dan kunnen zij vrij en onverlet, zonder eenige betaling handel drij ven, voor hun ligt geheel het Land open, en den gezeten win kelier kan in zijn Stad, stil en neeringloos van honger vergaan of zij moeten maar allen Pakkendragers worden". Zij wijzen op het voordeel van één hoofdcorporatie, zooals die in Haar lem bestaat, boven vele corporaties, vooral in finantieel op zicht, waardoor de stad voor armen, wezen en zieken al alles kan doen, wat in de conceptwet geeist wordt. De commissie verzoekt dus aan Wethouders om met alle kracht tegen deze wet te ageren. De Corporatiewet is echter na vele lotgevallen 64 aangeno men. Toch heeft de Commissie bereikt dat zij zelf onder de naam van Opperdirecteuren over de Corporatiën van Nerin gen, Ambachten en Bedrijven, kon blijven voortbestaan, en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 116