117 - van een knechtsbrief kan geen knecht aanspraak maken op zijn volle loon. Leerlingen kunnen slechts na een leertijd van 3 a 4 jaar bij één en dezelfde meester, hun knechtsbrief krijgen. De invoer van vreemde waren wordt nog zoveel mogelijk beperkt: „Elke Ingezetene heeft de Vrijheid om tot zijn particu lier gebruik van elders eenige waren te ontbieden en te doen inkomen: daar echter deze vrijheid niet mag worden mis bruikt wordt steeds gezorgd, dat door geene Afgezetenen of Vreemdelingen, onder voorwendzel van met hunne waren, gemaakte of ongemaakte goederen, bij enig Ingezetene dezer Stad ontboden te zijn, zulke goederen, welker Verkoop anders niet zou vrijstaan, te koop aangebragt worden". De verkoop van vreemde waren aan particulieren kan nu niet meer ver boden worden, en wordt dus zoveel mogelijk bemoeilijkt; ver koop en gros zal alleen mogen geschieden aan die leden van een corporatie, die volgens de byzondere reglementen van hun corporatie, het alleenrecht van de verkoop van die waren heli- ben. Bovendien kan deze verkoop alleen geschieden op een consentbillet, geldig voor 3 a 4 dagen, dat voor 24 st. bij de Opperdirecteuren te verkrijgen is, en dan nog alleen in het logement, waar de kooplieden verblijf houden. Blijkt de koop man inderdaad alleen de waren, die op zijn consentbillet staan aan winkeliers en in zijn logement verkocht te hebben, dan worden hem 12 st. gerestitueerd. Voor de verkoop van bepaalde goederen, die niet in Haar lemse winkels te krijgen zijn, aan particulieren, worden even eens consentbilletten verkrijgbaar gesteld. Dit concept-algemeen reglement, benevens de concept reglementen van 47 corporaties worden op 8 aug. 1809 te zamen met een naamlijst van de verschillende corporaties aan de Land-Drost gezonden.68 Afb. 5. Van de eigendommen van de gilden zijn een aantal voorwerpen terecht gekomen in het Frans Halsmuseum, zoals dit begrafenisschild van het Timmer- liedengilde uit 1608. De inscriptie luidt: Wij vluchten gramschap. Anno Domini 1608. In de rand is gereedschap van het gilde verwerkt. Het middenveld wordt gevormd door een ovaal medaillon, waarin de vlucht van Jozef en Maria naar Egypte is afgebeeld, omgeven door wapens van leden van het gilde.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 119