118 De goedkeuring is echter hier nooit gekomen, evenmin als in de andere steden. Toen de inlijving bij Frankrijk plaats vond, was de Gorporatiewet officieel in werking, maar de, door de verschillende steden genomen maatregelen waren nooit be krachtigd. De moeilijkheid is dus of door de inlijving de Franse wetgeving, die al bijna 20 jaar geleden de gilden had afgeschaft, ook hier op dit gebied van kracht werd, of dat men zich aan de nooit ingetrokken Corporatiewet moest houden.69 In Haarlem wordt men gedwongen dit probleem onder de ogen te zien door het geval-Jaupin, waarover Opperdirecteu ren de Maire in een brief inlichten.70 Een zekere Jaupin uit Den Haag heeft voor 2 a 3 weken een huis op de Grote Markt gehuurd, en daarin een winkel ge opend in zijden stoffen, katoenen, schoenen, zijden kousen, handschoenen enz. „alles volgens gedrukte billetten door hem daarvan aan de Ingezetenen dezer Stad, ruimschoots gedistri bueerd". Naar aanleiding van klachten van ingezetenen, hier over bij de Opperdirecteuren binnengekomen, hadden deze advies van een advocaat gevraagd over de gronden waarop men een dergelijke inbreuk op de rechten van de ingezetenen zou kunnen beletten. Hieruit blijkt dat de Opperdirecteuren van mening zijn, dat de Corporatiewet niet meer van kracht is. Het advies van de advocaat luidde als volgt: sinds het kei zerlijk decreet van 6 Jan. 1811 gelden hier de Franse wetten, „maar ook geenen anderen dan die bij het decreet van 22 Juni 1810 genoemd zijn, en dan nog onverminderd de by zondere wijzi gingen die door den Keizer voor de 7 Hollandsche Departementen ge maakt zijn of zullen worden"Tot deze wijzigingen behoort het Algemeen Reglement ter organisatie der Hollandsche Depar tementen. Hoofdstuk VII daarvan behandelt het beheer der gemeenten en art. 172 bepaalt, dat de inkomsten, die de muni- cipaliteiten gehad hebben provisioneel moeten blijven. Het komt er nu alleen op aan om de contributie voor de corpora ties een andere naam te geven, b.v. „het Recht van de Stad voor eenige uitoeffening van eenig Ambacht of Bedrijf ter be strijding der Interessen van de Stedelijke Negotiatie van Anno 1804, waar toe als een expresselijk daartoe geschikt fonds is

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 120