- 124 11 huizen, toebehorend aan de kleermakers (2), broodbak kers, timmerlieden, lakenkopers, koopmans (5) en kuipers; het Brouwers- en het Comanshofje, en de Brouwerskolken met enig bos-, duin- en weiland van de brouwers, en verschillende tuingronden van de lakenkopers. De jaarlijkse opbrengst aan rente en huur bedroeg 1627. 15.8, terwijl de jaarlijkse onderhoudskosten op ƒ1256,ge schat werden. Er blijft dus een klein batig saldo over, dat, volgens het „Rapport van de Heeren Gecommitteerden tot de Stedelijke Finantien op de Dispositie van Ged. St. v. N.- Holland van 31 Aug. betr. de liquidatie der overgebleven be zittingen van de voorm. Gilden",84 steeds als stedelijk eigen dom was beschouwd. Zij deelden mede dat de schulden van de verschillende gilden al in 1804 door de Commissie over de Neringen en Handteringen waren afbetaald, en dat sinds 1819 die eigendommen welker behoud als nadelig werd beschouwd, verkocht waren. Onderstand was sinds de vernietiging van de gilden niet meer gegeven, daar een deel der inkomsten niet meer binnenkwam, en de tiërcering de inkomsten nog meer had verminderd. Zij verzochten dus om ontheven te worden van het geven van onderstand, volgens art. 4 van het K.B. van 1820, om het batig saldo jaarlijks in de gemeentekas te mogen storten, en om art. 5 van het K.B., waarbij de mogelijkheid werd geopend om van de gildefondsen algemene ondersteu ningskassen te maken, niet te hoeven toepassen, daar de instel ling daarvan „bij de min verlichte Ingezetenen het denkbeeld zoude doen ontstaan, dat zulks een voorlopige maatregel tot wederinstelling der Gilden is, en zulks wel te meer, omdat dezelve de afschaffing der Gilden ten sterkste betreuren als daaraan toeschrijvende, dat hunne kostwinningen zoodanig zijn verminderd, dat vele naauwlijks het dagelijks brood kun nen verdienen en dat zeer veele genoodzaakt zijn geworden, om tot de armenkassen hunne toevlugt te nemen". De algemene opinie over het nut van de gilden bleek ook in 1820 dus nog geenszins veranderd te zijn. Het verzoek om de gildefondsen als gemeente-eigendom te mogen beschouwen, is afgeslagen,85 als zijnde in strijd met het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 126