- 130 keuring van het Stadsbestuur, dat hun ordonnantiën vaststelde en ook jaarlijkse rekening en verantwoording vroeg. In de 19de eeuw echter begon men deze overheidsbemoeiin gen te bestrijden. Men wenste niet beschouwd te worden als een liefdadige instelling. De bossen telden niet meer alleen arme lieden onder hun leden, zoals dat nog bij de gildebossen was geweest, maar ook de beter gesitueerden hadden het nut ingezien van een dergelijke verzekering bij ziekte of dood. Dat de meeste bossen trouwens speciaal in het laatste geval steun bedoelden te geven, had zeker wel tot oorzaak de typische af keer ervan om „van de armen" begraven te worden; vandaar ook steeds de bepalingen, welke er op berekend waren de uit keringen uit handen van regenten van gods- of gasthuizen en armkantoren te houden. Om nu op onze jubilerende bos terug te keren: volgens overlevering is deze opgericht op 12 februari 1719, vermoede lijk wel door het viertal dat op de Bestuurdersborden, thans nog in het Boskantoor op Korte Begijnestraat 14 aanwezig, als eerste bestuurders vermeld staat, namelijk Cornelis David, Michiel Roose, Tobias van Waarden en Isaak van Susteren. In het kohier van het familiegeld van 1715 komt een Cornelis Davids voor als wever, wonende in de Nieuwe Kruisstraat, en in datzelfde belastingregister vinden we een Gillis van Susteren als zandverkoper op de Oude Gracht, Jillig van Waarde als komenij houder op de Bakenessergracht en Abraham Rose als komenij houder, linnenverkoper en -wever op de Jansweg, waaruit valt op te maken, dat de leden van de bos aanvanke lijk behoorden tot de kleine burgerij, eenvoudige handwerks lieden of winkeliers. Het heeft echter tot 1736 geduurd, voordat deze bos zijn eerste ordonnantie door Burgemeesteren van Haarlem zag goedgekeurd. Tevoren waren over de te volgen gedragslijn bij de Beurs nog al eens geschillen geweest, zoals blijkt uit het request van Bestuurders en Vinders aan de Edel Groot Acht baren gericht op 4 september van dat jaar, waarin zij zin spelen op de recommandatie van de overheid tot liefde, vrede en enigheid van 14 augustus d.a.v. Doch zij hadden nu in ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 132