132 meenschappelijke vergadering met genoegen en vriendschap een aantal concept-reglement artikelen opgesteld, welke zij dienstig oordeelden tot welstand, rust en vrede van de Beurs. Zij verzochten daarom eerbiedig aan Burgemeesteren deze te willen examineren en goed te keuren, om ze onder hun be scherming te kunnen handhaven. Dit gebeurde inderdaad in de vergadering van Burgemeesteren van 9 december 1736, nadat dezen het rapport hadden gehoord van de pensionaris sen Mr. Jacob Gillis en Mr. Cornelis Gerlings, die vermoede lijk de vrij onbeholpen artikelen der requestranten in de vorm hebben gegoten, waarin zij in 1737 gedrukt zijn bij Izaak en Johannes Enschedé, boekdrukkers in de Groote Houtstraat over de Spekstraat, als „Reglement, waarna alle de leden van de Vrijwillige Liefdebeurs, zowel die regeeren als die gere geerd werden, zig als een rigtsnoer zullen moeten gedragen". Deze ordonnantie heeft de gehele 18de eeuw dienst gedaan, eerst slechts op sommige artikelen gewijzigd of aangevuld met toestemming van Burgemeesteren op 7 april 1748 en 23 sep tember 1750, daarna opnieuw uitgebreid en op verschillende punten gewijzigd op 24 november 1753. Deze laatste redactie is toen opgenomen in het boek der „Keuren en ordonnantiën der stad Haerlem", dat in 1755 door het Stadsbestuur werd uitgegeven. In de „Vervolgen" hierop, uitgekomen in 1793, zijn nog tal van ampliatiën en alteratiën opgenomen, welke door de overheid werden goedgekeurd in 1765, 1772 en 1781 en daarna verscheen c. 1798 opnieuw een druk van de „Or donnantie van de Vrijwillige Liefdebeurs binnen de stad Haarlem" bij Isaac Luyten, boek- en papierverkoper in de Jansstraat, waarin, behalve de oude bepalingen, ook de laatste veranderingen van dat jaar waren opgenomen. In 1736 waren 600 leden in de bos, maar in 1798 was dit ge tal gegroeid tot 750, die in drie boekenonder de letters A, B en C waren ingeschreven. Ieder die woonde binnen Haarlem of de vrijdom der stad, tussen 12 en 40 jaar oud, kon lid worden, mits van goede gezondheid en zich op de Kamer aldus ver tonende. Deze beurskamer was aanvankelijk een gehuurde kamer, maar sedert 1779 een kamer in perceel Korte Begijne-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1969 | | pagina 134